Invázia v Rafahu má ďalšie obete. Z mesta už utieklo približne milión Palestínčanov
Sedem Palestínčanov zahynulo a desiatky ďalších boli v utorok zranení pri ďalších izraelských úderoch na stanovište s vnútorne vysídlenými ľuďmi západne od Rafahu. Podľa agentúry Reuters to v utorok uviedli zdravotnícke úrady v Pásme Gazy, kde vládne radikálne hnutie Hamas, proti ktorému Izrael vedie vojnu od teroristických útokov z minulého 7. októbra.
Terčom najnovších izraelských úderov boli podľa zdravotníkov a miestnych obyvateľov stany vnútorne vysídlených rodín v oblasti Mavási, ktorá bola vyznačená ako humanitárna zóna. Podľa médií spojených s Hamasom si izraelský úder vyžiadal dokonca 20 obetí na životoch.
Rozsiahly požiar
V nedeľu večer izraelské vzdušné údery proti členom Hamasu v utečeneckom tábore v západnej časti Rafáhu pritom zrejme spôsobili rozsiahly požiar v stanovom meste, ktorý pripravil o život 45 ľudí a ďalších asi 250 zranil. Udalosť, ktorú izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil za "tragickú nehodu" a ktorá sa doteraz vyšetruje, vyvolala ostrú kritiku z radov zástupcov humanitárnej organizácií i medzinárodného spoločenstva.
Iz
Pozrite si reportáž z 27.5.2024 o útoku, ktorý mal byť podľa slov Netanjahua "tragickou nehodou":
Ofenzíva, ktorú kritizujú mnohé štáty
Armáda doteraz tvrdila, že v Rafahu nejde o rozsiahlu akciu, ale o "obmedzenú" operáciu. Od ofenzívy v Rafahu už niekoľko mesiacov odrádzalo Izrael mnoho krajín, vrátane Spojených štátov, preto, že tam od októbra pred bojmi v iných častiach Pásma Gazy utiekol vyše milióna Palestínčanov. Deň pred začatím operácie v Rafahu 6. mája izraelská armáda vyzvala civilistov vo východnej časti oblasti, aby sa evakuovali k pobrežiu. Postupne evakuačné výzvy rozširovala na ďalšie časti Rafáhu.
Utieklo už približne milión Palestínčanov
V utorok oznámil úrad UNRWA, že Rafah opustil zhruba milión Palestínčanov. Úrad upozornil, že pre evakuovaných ľudí už nie je nikde bezpečné, sú vystavení bombardovaniu, nedostatku potravín a vody. Distribúcia humanitárnej pomoci je už takmer nemožná, dodal úrad OSN.
Agentúra AP popísala katastrofálne podmienky, v ktorých celé rodiny prebývajú v stanoch na pobreží Pásma Gazy. Stany sa tiahnu v dĺžke asi 16 kilometrov. A zatiaľ čo otcovia zháňajú vodu a jedlo, deti prehrabávajú odpadky a sutiny budov a hľadajú zvyšky dreva či lepenky, ktoré by ich matky mohli použiť na oheň na varenie. Neďaleko stanov majú vykopané diery, ktoré slúžia ako toalety, popísala AP.