Nenávisť po atentáte odsudzujú, do parlamentu smeruje návrh. Ako chce Danko regulovať, čo sa deje na internete

28.5.2024 12:08 , Aktualizované: 28.5.2024 18:36

Pripravte si doklad totožnosti. Slovenská národná strana (SNS) predložila do parlamentu návrh zákona, ktorý prináša zmeny, na základe ktorých by sa mala dať odhaliť totožnosť diskutujúcich v online priestore. Jedným z jeho autorov je šéf národniarov Andrej Danko.

Novelu zákona o vydavateľoch publikácií a o registri v oblasti médií a audiovízie predkladajú poslanci Roman Michelko, Rudolf Huliak, Andrej Danko a Adam Lučanský. Ich návrhy prerokuje parlament v júni.

Agentúra SITA vysvetľuje, že cieľom novely by malo byť posilnenie ochrany osobnostných práv, zvýšenie transparentnosti médií a zvýšenie dôveryhodnosti a kvality informácií poskytovaných médiami.

Aké zmeny navrhujú?

SNS chce opätovne zaviesť inštitút "právo na opravu", ktorý nahradí súčasné "právo na vyjadrenie".

"Právo na opravu umožňuje fyzickým a právnickým osobám žiadať o uverejnenie opravy nepravdivých alebo neúplných skutkových tvrdení, ktoré zasahujú do ich cti, dôstojnosti alebo dobrej povesti," ozrejmila hovorkyňa strany Zuzana Škopcová.

"Podľa návrhu SNS bude možné požiadať o opravu do ôsmich dní od uverejnenia predmetného tvrdenia. Žiadosť musí obsahovať návrh znenia opravy, identifikáciu vydania, popis skutkového tvrdenia a uvedenie pravdivého tvrdenia. Oprava musí byť uverejnená do troch dní od doručenia žiadosti alebo v inej primeranej lehote, ktorá nesmie presiahnuť 60 dní," vysvetlili predkladatelia návrhu.

Strana chce iniciovať aj nové povinnosti pre prevádzkovateľov spravodajských portálov v súvislosti s diskutérmi, ktorí sa vyjadrujú pod článkami.

"Prevádzkovatelia budú musieť vopred získať a overiť identifikačné údaje fyzických osôb, ktoré sa zúčastňujú diskusií. Tieto údaje budú uchovávané na účely preukázania totožnosti diskutujúcich v prípade potreby. Táto zmena reaguje aj na nedávne prípady, keď boli napríklad obvinené osoby za schvaľovanie konania útočníka v Handlovej. Nedávne udalosti ukázali potrebu efektívneho riadenia a kontroly nenávistných prejavov na internete," uvádzajú predkladatelia.

Aktuality približujú, že médiá by tak podľa SNS mali od používateľov žiadať fotografiu alebo kópiu dokladu totožnosti či iného dokumentu. Podstatné je to, aby bolo možné overiť meno a priezvisko komentujúceho, jeho rodné číslo, adresu trvalého bydliska, telefónne číslo a štátnu príslušnosť.

Poslanci tento zámer vysvetľujú tým, že údaje by potom bolo možné nadiktovať napríklad polícii, ak by sa komentujúci dopustil trestného činu. Médiá podľa Aktualít však nemajú prístup k žiadnym databázam, kde by mohli overiť, či používateľ poskytol správne údaje.

Poslanci sa obhajujú, no kritika neutícha

Poslanci sa obhajujú, že ich návrh je v súlade s medzinárodnými zmluvami a právom Európskej únie. Podľa nich prispeje k lepšiemu fungovaniu demokratickej spoločnosti.

To sa naopak nepáči opozícii či mimovládnym organizáciám. Poslanci z klubu hnutia Slovensko, KÚ, Za ľudí ju navrhnú v parlamente stiahnuť, nevylúčili ani podanie na Ústavný súd SR.

"Návrh novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám z dielne poslancov SNS znevýhodňuje podľa ochranárov bežných ľudí a narúša tak ich práva. Výsledkom zmien bude porušenie práv na informácie, čo je ďalším zásahom proti demokratickým princípom garantovaným v ústave," vyjadrili sa organizácie Ekofórum, Klimatická koalícia, Slovenský ochranársky snem a Špirála k návrhu zákona o slobodnom prístupe k informáciám v stanovisku, ktoré poslali do redakcie ta3.

Všetky zmeny, ktoré navrhuje SNS, nájdete tu.

Pozrite si archívnu reportáž z 22. mája 2024 o tom, ako chce minister vnútra riešiť otázku bývania troch najvyšších ústavných činiteľov.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok