Vláda opäť zasadla. Riešila eurofondy i to, či sa plní programové vyhlásenie
Slovenská vláda zasadla už druhý deň po sebe a tentoraz sa venovala najmä využívaniu financií z fondov Európskej únie. Na programe rokovania bola aktualizácia správy o pokroku v implementácii Plánu obnovy a odolnosti SR, ale aj informácia o stave implementácie európskych štrukturálnych a investičných fondov 2014 - 2020 a Programu Slovensko 2021 - 2027 k 10. máju tohto roka.
Európske peniaze
Využívanie európskych peňazí a hrozba ich prepadnutia z dôvodu uplynutia lehoty na ich použitie bola v minulých mesiacoch jedna z najhorúcejších tém. V určitom čase bola podľa predchádzajúcej vlády ohrozených prepadnutím približne 800 miliónov eur.
V aktuálnom programovom období má Slovensko k dispozícii 12,6 miliardy eur. Z plánu obnovy a odolnosti môže Slovensko čerpať do roku 2026 na reformy a investície spolu 6,4 miliardy eur.
Ďalším bodom programu bol aj návrh na vytvorenie systému monitorovania plnenia programového vyhlásenia vlády SR.
Časový skĺz
Čerpanie eurofondov z Programu Slovensko 2021 - 2027 je v časovom sklze, nakoľko boli prvé výzvy vyhlásené až v polovici roka 2023. Aktuálne je vyhlásených 123 výziev v objeme 4,4 miliardy eur a kontrahovanie je na úrovni asi 2,6 miliardy eur. Čerpanie bolo doteraz minimálne. Vyhlásil to vo štvrtok minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD) po rokovaní vlády.
"Momentálne k dnešnému dňu hrozba zrušenia viazanosti nie je, pretože záväzok voči EÚ je definovaný na čerpanie rokov 2025 až 2026. Môžeme však povedať, že napriek tomu, že čerpanie európskych peňazí má byť v roku 2025 v objeme viac ako 1,5 miliardy eur a v roku 2026 v objeme viac ako 2,1 miliardy eur, sme už teraz v sklze," uviedol Raši.