Pre dezinformačné kanály je atentát na premiéra živnou pôdou. Čo šíria konšpirátori a ruskí politici?

17.5.2024 11:26

Informácie, ktoré sa šíria v súvislosti s atentátom na premiéra Roberta Fica, sú živnou pôdou pre dezinformačné kanály. S istotou sa dá konštatovať, že táto tragédia už bola zneužitá na zdiskreditovanie mienky o Ukrajine.

počítač klávesnica
Foto: ta3/Canva

Podľa ruského veľvyslanectva na Slovensku napísal Vladimir Putin prezidentke Zuzane Čaputovej list, v ktorom atentát odsudzoval atentát. Avšak kancelária prezidentky oznámila, že žiaden odkaz od ruského prezidenta nedostala.

"Roberta Fica poznám ako odvážneho a odhodlaného človeka. Veľmi dúfam, že tieto vlastnosti mu pomôžu zvládnuť túto ťažkú situáciu," mal napísať Putin.

Pozor na dezinformácie

V súvislosti s atentátom sa začali šíriť aj naratívy spadajúce do kategórie ruskej propagandy.

Iniciatíva Hoaxy a podvody informovala, že dezinformačná stránka "Blog investigatívnej žurnalistiky", ale aj individuálne účty šíria dezinformáciu o manželke vykonávateľa atentátu na premiéra. Podľa ich informácií má byť jeho manželka Ukrajinka a polícia ju mala zatknúť.

Policajný prezident Ľubomír Solák tieto informácie na tlačovej konferencii dementoval.

Ruský naratív

Ruský portál Ria Novosti informoval o vyjadreniach ruského politika Leonida Slutskeho, že k pokusu o atentát na slovenského premiéra mohlo dôjsť pre jeho názory, ktoré sa nezhodujú s názormi kolektívneho Západu.

V tomto prípade ide tiež o šírenie ruskej propagandy a otáčanie viny a zodpovednosti za streľbu na Západ. Na sociálnych sieťach v komentároch pod rôznymi príspevkami alebo na kanáloch na Telegrame boli zmienené tiež nepravdy, ktoré naznačujú, že útok bol naplánovaný zahraničnými organizáciami. Aj v tomto prípade ide len o konšpirácie a nebezpečné ovplyvňovanie verejnosti. Keďže na prípad platí informačné embargo, o zisteniach a vyšetrovaní bude informovať Polícia SR.

Ďalší konšpiračný profil na sociálnej sieti napísal, že podľa neho za atentátom stoja zahraničné tajné služby, čo bolo vyvrátené už len vyjadrením ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka, keď tvrdil, že útočník bol osamelý vlk frustrovaný politickou situáciou.

Jedným z problémov je tiež, že dezinformačné kanály na Telegrame vo veľkom zdieľali uniknuté informácie okolo atentátu na premiéra. Či už išlo o občiansky preukaz strelca, alebo o lekársku správu, ktorá mala dokumentovať zdravotný stav Fica - ľudia, ktorí tieto kanály sledujú a hľadajú na nich informácie, nadobúdali istý pocit exkluzivity, čo ich môže primäť k tomu, aby ďalej sledovali tieto často konšpiračné profily a kanály.

Na telegramových kanáloch sa šírili aj nenávistné naratívy, ktoré tvrdia, že za postrelením boli opozičné strany. Príkladom je fotografia krstu knihy strelca, na ktorej sa podľa dezinformačných kanálov objavil Michal Šimečka starší.

Išlo o hoax s cieľom obviňovať opozičnú stranu zo zodpovednosti za skutok atentátnika. Ako sa však ukázalo, muž na fotografii so strelcom bol jeho rodinný príslušník, nie otec lídra najsilnejšej opozičnej strany Michala Šimečku. Vyvrátilo to aj Ministerstvo vnútra SR.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok