Na Slovensku vzniká nová strana, zakladá ju primátor Trenčína
Primátor Trenčína Richard Rybníček zakladá novú politickú stranu. Jej vznik ohlási na tlačovej besede v Bratislave v nedeľu. Názov subjektu zatiaľ neprezradil.
Najprv program, potom tváre
Ako povedal, na tlačovej besede zatiaľ nepredstaví žiadne tváre, ktoré ho podporujú. „Chcem najskôr predstaviť program a ciele strany. Neskôr predstavím aj osobnosti, ktoré budú pôsobiť v expertných tímoch. Pôjde predovšetkým o ľudí z tretieho sektora,“ povedal Rybníček s tým, že zatiaľ s ním nespolupracuje na vzniku strany nikto, kto už členom nejakej strany bol. Strana bude podľa Rybníčka stredopravá. Presadzovať chce najmä viac kompetencií pre regióny.
Primátor Trenčína už v marci avizoval, že plánuje založiť vlastnú politickú stranu. Ako povedal v rozhovore pre vydanie týždenníka .týždeň, pokúsi sa "vytvoriť komunitu ľudí, ktorá sa zhodne na tom, že chce urobiť na Slovensku zásadnú zmenu a bude mať odvahu to pomenovať".
Potreboval by 15 až 30 percent
Táto strana však potrebuje 15, 20 až 30 percent hlasov od voličov, inak to podľa neho nemá zmysel. Rybníček chce totiž Slovákom ponúknuť zásadnú zmenu a reformu, napríklad územnosprávneho členenia, štátnej správy a ministerstiev, ktoré potrebujú značnú redukciu byrokracie, ako aj vytvorenie nového ministra pre rómsku problematiku, ktorej sa treba viac venovať.
Za dôležitú tiež považuje zmenu volebného systému a vytvorenie dvojkomorového parlamentu a navrhuje aj určitú decentralizáciu štátu, ktorý by si mal vo svojej kompetencii ponechať len zahraničnú politiku, obranu, bezpečnosť, časť financií, sociálne veci a možno zdravotníctvo.
"Pripravujem sa na to, že v prípade predčasných volieb si vypýtam od ľudí mandát na vládnutie," vyhlásil s tým, že jeho nová strana bude konzervatívna, pričom by mala zjednotiť občianskych a kresťanských konzervatívcov. Vzorom pre Rybníčka je pritom nemecká CDU-CSU.
Ak nepríde na Slovensku k zásadnej zmene, budú mať podľa neho navrch extrémisti. Situáciu po parlamentných voľbách označil Rybníček za patovú, pričom za východisko považoval vytvorenie úradníckej vlády počas predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie. Nasledovať by mali predčasné parlamentné voľby.