Ficov prvý prejav bude dôležitý, povedal Štefančík. Hřích si myslí, že koalícia aj opozícia by si mali spytovať svedomie

Zmení útok na premiéra Slovensko? Nájdu politici k sebe cestu, nebude politika agresívna, osobná, prekračujúca mantinely a vráti sa viac do vecnej a pragmatickej roviny? Alebo sa slovenská spoločnosť ešte viac rozdelí a vášne sa neutlmia? O téme sme sa rozprávali s politológom Radovanom Štefančíkom a šéfom prieskumnej agentúry Václavom Hříchom.

tema
Foto: ta3

Vplyv na politickú situáciu

Štefančík pozitívne vníma spoločnú komunikáciu prezidentky Zuzany Čaputovej a novozvoleného prezidenta Petra Pellegriniho, ktorí vyzývajú na upokojenie verejnosti.

Taktiež si myslí, že je ťažko predpokladať, ako sa vyvinie politická situácia na Slovensku. Je presvedčený, že Ficov prvý prejav bude veľmi dôležitý, lebo “nevieme, či sa premiér ešte viac zradikalizuje alebo sa pokúsi o zmierenie spoločnosti na základe tejto skúsenosti“.

Riaditeľ prieskumnej agentúry AKO povedal, že nemáme inú možnosť, ako sa vrátiť späť k politickej komunikácii medzi stranami, ktoré boli v minulosti skôr o programových rozdieloch než tých osobných.

Záleží podľa neho na tom, ako budú reagovať politici. “Najbližšie dni a hodiny rozhodnú o tom, či sa na tú cestu vydáme alebo nie,“ povedal Hřích. Mediálne útoky podľa neho nie sú cestou, ako sa postaviť k tomuto incidentu.

Je podstatné, aby sa politici poučili, že “prilievať olej do ohňa nie je cesta, ako to riešiť,“ vyjadril sa Štefančík.

Podľa politológa by vo vysoko vyspelej demokracii podal minister zodpovedný za atentát demisiu a zobral za to politickú zodpovednosť. Za Úrad na ochranu ústavných činiteľov zodpovedá ministerstvo vnútra. Je toho názoru, že by bolo prirodzené, aby niekto za to prebral zodpovednosť aj u nás.

Atentát ovplyvní kampaň do europarlamentu

Atentát na premiéra kampaň do europarlamentu určite ovplyvní, myslí si Štefančík. Vie si predstaviť, že voliči, ktorí neplánovali ísť voliť, pôjdu k urnám a podporia zástupcov strany Smer. Ficovej strane teda môže táto nešťastná udalosť politicky pomôcť.

Nemožno vylúčiť, že ju niektorí poslanci môžu využiť na zvýšenie svojho politického vplyvu. Progresívne Slovensko môže teraz “ťahať za kratší koniec“. Kampaň z úcty načas utlmili viaceré politické strany. Štefančík spomenul aj vyjadrenie Štefana Harabina, ktorý volá po rozpustení Progresívneho Slovenska, čo je ale podľa neho “téma za hranou akejkoľvek prípustnej diskusie“.

V aktuálnej situácii potrebujeme lídrov, ktorí upokoja verejnosť a nevyvolajú konflikty, myslí si politológ. Vyjadrenia Roberta Kaliňáka teraz ukazujú jeho politickú vyzretosť. Kaliňák vystupoval na brífingoch umiernene a vyzýval na upokojenie situácie.

Hřích si myslí, že koalícia aj opozícia by si mali “spytovať svedomie“. Mali by podľa neho vypracovať dohodu, ako spolu slušne komunikovať, hoci pred voľbami aj po voľbách boli strany zvyknuté komunikovať nahlas a vášnivo.

Celú časť Témy si môžete pozrieť vo videu nižšie:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok