Prezidenti V4 začali summit v tichu, uctili si Michala Kováča
Prezidenti krajín Vyšehradskej skupiny si na začiatku summitu uctili minútou ticha zosnulého slovenského exprezidenta Michala Kováča, ktorý sa takýchto summitov zúčastňoval v rokoch 1993-1998 ako prvý prezident Slovenska.
Summit na zámku
Prezidentský summit, ktorý organizuje Poľsko ako predsedajúca krajina zoskupenia, zorganizovali na zámku Lańcut a v meste Rzeszów v Poľsku. Slovensko prišiel reprezentovať prezident Andrej Kiska. Prezidenti sa stretli, aby zvýšili význam V4 a aby zosumarizovali úspechy k jej 25. výročiu.
Summit otvoril poľský prezident Andrzej Duda, ktorý je zároveň jeho hostiteľom. "Pred 25 rokmi sme začínali spoluprácu. Vtedy bola naším hlavným cieľom integrácia štátov do európskych štruktúr," povedal Duda, pričom dodal, že v súčasnosti sú už všetky krajiny členmi ako Európskej únie, tak aj Severoatlantickej aliancie.
Zároveň uviedol, že v 90. rokoch existovalo riziko, že štáty V4 zostanú v sivej zóne bezpečnosti medzi západom a východom. "Cieľom našich aktivít bolo najmä vyrovnať rozdiely medzi západom a východom," povedal Duda.
Podpora start-upov
V prvej časti rokovania sa prezidenti mali venovať situácii mladej generácie v krajinách vyšehradského zoskupenia. Zamerajú sa podľa poľského prezidenta najmä na to, ako zlepšiť perspektívy mladých, teda ich zárobky, možnosti osobného rozvoja, podporu rodiny, vedeckého výskumu, vzdelávania, športu a cestovného ruchu. "Veľkú úlohu zohráva podpora start-upov," zdôraznil prezident Duda. Podľa jeho slov musia urobiť všetko pre to, aby vytvorili vhodné podmienky na perspektívu ich rozvoja vo vlastných krajinách a zabránili tak ich odlivu do zahraničia.
Ďalej majú hlavy štátov rokovať o európskej identite, jej tradíciách, hodnotách a kultúre. "Musíme si postaviť otázku: Aká je Európa, do ktorej chceme patriť? Čo je základom európskej identity?" pýtal sa poľský prezident.
V rámci posledného rokovania sa prezidenti chceli venovať aj energetickej bezpečnosti štátov V4. Podľa prezidenta Dudu by prioritou zoskupenia malo byť reálne diverzifikovanie dodávok energie tak, aby zabezpečili najmä bezpečnosť občanov. Zúčastniť by sa ho mal taktiež podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.
Poľský prezident Andrzej Duda, slovenský prezident Andrej Kiska, český prezident Miloš Zeman a maďarský prezident János Áder sa v tomto zložení stretli už po druhý raz. Prvýkrát to bolo v decembri 2015 v maďarskom Balatonfürede. Vtedy sa zhodli na tom, že otázku migrácie treba riešiť ako otázku humanitárnu, trestnoprávnu a národnobezpečnostnú, že je potrebné posilniť ochranu hraníc Európskej únie a zabezpečiť, aby bol vstup na územie únie kontrolovaný.