Renzi chce odobrať dotácie krajinám, ktoré odmietajú kvóty

12.10.2016 19:18
Prehrať
00:00
Prehrať
Seek 10 seconds backwards
Seek 10 seconds forward
00:00 / 00:00
Stlmiť
Settings
Picture in picture
Režim celej obrazovky

Taliansky premiér Matteo Renzi vyhlásil, že krajiny východnej časti Európskej únie by mali prísť o európske dotácie. Dôvodom je ich odmietavý postoj k preberaniu utečencov z iných členských krajín na základe schválených kvót. K tým sa kriticky stavia okrem iných krajín aj Slovensko.

Renzi kritizoval summit v Bratislave

Krajiny východnej časti Európskej únie, ktoré naďalej odmietajú preberať utečencov z iných členských krajín na základe schválených kvót, by mali prísť o európske dotácie. V talianskom parlamente to povedal premiér Matteo Renzi. Taliansko v súčasnosti hostí viac ako 160.000 žiadateľov o azyl, ktorí tam dorazili hlavne cez Stredozemné more zo severu Afriky.

"Je nutné, aby Taliansko podporila veľmi tvrdý postoj voči krajinám, ktoré dostali z únie veľa peňazí na obnovu svojich území a ktoré sa teraz vyhýbajú svojim povinnostiam pri prerozdeľovaní imigrantov," povedal Renzi, ktorý sa rovnako ako ostatné hlavy štátov a vlád EÚ zúčastní budúci týždeň summitu EÚ v Bruseli.

"Pozitívne aspekty členstva v EÚ musia byť vyvážené povinnosťami, ktoré z neho vyplývajú," dodal Renzi. Výsledky septembrového summitu EÚ v Bratislave taliansky premiér ostro kritizoval ako nedostatočné. "Mysleli sme si, že Bratislavský summit príde s nejakým ambicióznym a dôležitým programom," uviedol Renzi. Záverečný "banálny dokument" ale podľa neho obsahoval len "zoznam sľubov".

Krajiny V4 patria k odporcom kvót

K odporcom kvót na prerozdeľovanie migrantov patria predovšetkým krajiny V4 (Česko, Maďarsko, Poľsko, Slovensko), ktoré zároveň kritizujú aj návrhy na trestanie krajín odmietajúcich kvóty v podobe obmedzovania európskych dotácií. Bývalé komunistické krajiny argumentujú okrem iného tým, že imigrácia, najmä z moslimských krajín na Blízkom východe, by "narušila ich homogénnu spoločnosť", poznamenala agentúra Reuters.

Na začiatku októbra sa v Maďarsku konalo referendum o kvótach. Drvivá väčšina hlasujúcich ich odmietla, hlasovanie bolo ale kvôli nízkej účasti neplatné. Orbánova vláda chce ale napriek tomu vôľu voličov zohľadniť v zmenách maďarskej ústavy, uviedol hneď po hlasovaní premiér. Slovensko chce, aby sa EÚ vzdala svojho plánu na presídlenie migrantov a začala pracovať na jeho alternatíve, uviedol pred pár dňami premiér Robert Fico.

Od začiatku roku 2014 do Talianska cez Stredozemné more priplávalo viac ako 460.000 migrantov, ukazujú dáta talianskeho ministerstva vnútra. Zhruba 160.000 ich v krajine zostalo, väčšina ostatných sa vydala na cestu do zvyšných častí Európy. Z 39.600 migrantov, ktorí mali odísť z Talianska do iných členských krajín na základe kvót EÚ, doteraz krajinu opustilo podľa Európskej komisie len 1300. Z Grécka, kam sa dostáva veľké množstvo utečencov najmä zo Sýrie, z 66.400 prevzali ďalšie členské krajiny len 4600 migrantov.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok