Pri oprave chrámu v Trnave našli vzácny objav. Ide o kúsok zo 16. storočia

10.5.2024 09:50

Pri oprave fasády Baziliky sv. Mikuláša v Trnave stavbári nečakane objavili v dutine muriva severnej veže pozlátený strieborný neskorogotický kalich zabalený v papieri s datovaním roku 1520.

Slávnostné otvorenie výstavy Majster Pavol z Levoče - Ruky a zlato v službe ducha v priestoroch Bratislavského hradu 5. decembra 2017. Na snímke kalich s architektonickým nodusom.
Foto: TASR/Jakub Kotian
Ilustračný záber - Na snímke je kalich s architektonickým nodusom. Fotografia pochádza zo slávnostného otvorenia výstavy Majstra Pavla z Levoče - Ruky a zlato v službe ducha v priestoroch Bratislavského hradu 5. decembra 2017.

Neojedinelý nález

Takýto nález ukrytých pokladov nie je v chráme ojedinelý, pre devätnástimi rokmi našli pri oprave organu v jeho vzduchovom kanáli pompéznu barokovú monštranciu od Jána Silášiho z 18. storočia. Informovala o tom Júlia Kubicová za Farnosť sv. Mikuláša.

"Konsekračný kalich je opísaný v inventári farnosti z roku 1857 ako najstarší kalich, ktorý patril k liturgickému vybaveniu baziliky. V súčasnosti ho používajú kňazi slúžiaci v bazilike počas slávení omší," uviedol trnavský dekan Jozef Gallovič. Uviedol, že Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) Trnava navrhuje, aby bol zapísaný v zozname národných kultúrnych pamiatok.

Pozrite si archívnu reportáž z februára 2022 o archeologickom nálezisku na Slovensku:

Príbeh kalichu

Kalich je bohato zdobený, základňu tvorí šesť lupeňov, noha a košík kupy sú zlatníckou technikou zdobené striebornými rastlinnými ornamentmi s červenými brúsenými kameňmi. Na drieku nohy je šesť figúrok znázorňujúcich svätcov. Okrem Krista sa nateraz ostatné postavy nedajú identifikovať.

Okolnosti nálezu podľa KPÚ vedú k domnienke, že kalich v stavbe skryl niektorý z vtedajších kňazov farnosti v polovici 20. storočia, v období potláčania a prenasledovania cirkví komunistickým režimom. Obnova západného dvojvežia chrámu priblíži kostol k jeho výrazu zo začiatku 15. storočia a architektonicko-historický výskum prinesie nové poznatky k jeho stavebnému vývoju.

"Hoci sa pri obnovách historických objektov zvyknú nachádzať významné dobové detaily alebo prvky umelecko-remeselného charakteru, objav v podobe kalicha bol nečakaný," uvádza KPÚ.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok