Nesúhlas s útokom na Rafah. Nemecko zvažuje voči Izraelu podobné kroky ako USA
Nemecký minister obrany Boris Pistorius vo štvrtok uviedol, že Berlín zvažuje podobné kroky ako Spojené štáty, ktoré pohrozili zastavením dodávok zbraní Izraelu, ak by izraelské jednotky začali s rozsiahlou operáciou v meste Rafah na juhu palestínskeho Pásma Gazy.
"Momentálne sa o tom diskutuje," uviedol podľa agentúry DPA Pistorius vo štvrtok večer vo vysielaní televízie ZDF. Dodal, že zodpovednosť za toto rozhodnutie nesie úrad kancelára a ministerstvo zahraničných vecí.
Podpora a kritika USA
DPA vo svojej správe zverejnenej v noci na piatok doplnila, že izraelské operácie v Rafahu sú zatiaľ obmedzené najmä na východ mesta, kde bol začiatkom týždňa vydaný príkaz na evakuáciu.
USA sú naďalej hlavným podporovateľom Izraela, ale ich prezident Joe Biden v stredu verejne varoval, že ak Izrael zaútočí na Rafah, Washington mu prestane dodávať delostrelecké granáty a ďalšie zbrane.
Do mesta Rafah, ktoré leží pri hraniciach s Egyptom, sa od vypuknutia bojov v Pásme Gazy uchýlilo podľa odhadov vyše 1,5 milióna Palestínčanov. Izrael považuje Rafah za poslednú baštu hnutia Hamas v Pásme Gazy.
Zabránenie ďalšej eskalácii
Biden však v stredu zároveň povedal, že USA budú naďalej Izraelu poskytovať plnú podporu pri obrane pred útokmi.
Pistorius v stredu po stretnutí s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom vyzval zabrániť ďalšej eskalácii vojny v Pásme Gazy. Spoločne sa zhodli, že treba urobiť všetko pre to, aby sa humanitárna kríza palestínskeho obyvateľstva v Pásme Gazy zmiernila alebo skončila.
Pistorius aj pre ZDF povedal, že pre Izrael by malo byť kľúčové "pokračovať v zameraní sa na deeskaláciu" v konflikte.
Pozrite si archívnu reportáž z 8. 5. 2024 o kritike pripravovaného útoku na mesto Rafah: