Manévre s nácvikom použitia taktických jadrových zbraní nie sú nezvyčajné. Kremeľ aj takto odpovedá Západu
Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok uviedol, že na plánovanom vojenskom cvičení, ktoré zahŕňa nácvik použitia taktických jadrových zbraní, nie je nič nezvyčajné. Informuje o tom agentúra Reuters.
Moskva oznámila plány na manévre na juhu Ruska v pondelok. Prípravy na vojenské cvičenie sa už začali a zúčastní sa na nich aj Bielorusko, povedal Putin. "Nie je to nič neobvyklé, ide o plánovanú prácu... Je to výcvik," dodal.
Odpoveď na provokáciu
Ruské ministerstvo obrany v pondelkovom vyhlásení spájalo manévre s "provokatívnymi vyhláseniami a hrozbami niektorých západných predstaviteľov voči Ruskej federácii".
Francúzsky prezident Emmanuel Macron nedávno potvrdil svoje vyhlásenie z februára, že nevylučuje vyslanie vojakov na Ukrajinu. Táto otázka by podľa neho "legitímne" vznikla, ak by Rusko prerazilo frontovú líniu a Kyjev by o takúto pomoc požiadal.
Ak Francúzsko vyšle vojakov na Ukrajinu, Rusi ich budú zacieľovať, tvrdí Kremeľ. Macron nevylučuje vyslanie síl na front
Putin uviedol, že na jednej z častí vojenského cvičenia sa zúčastní aj Bielorusko. Moskva vlani presunula na bieloruské územie časť svojich taktických jadrových zbraní, pripomína Reuters.
Viacero fáz výcviku
Takéto cvičenia "organizujeme pravidelne", povedal ruský prezident. "Tentoraz sa konajú v troch fázach. V druhej sa k našim spoločným akciám pridajú bieloruskí kolegovia," vysvetlil.
Rusko a USA sú najväčšie jadrové veľmoci na svete, ktoré majú k dispozícii väčšinu z 12 100 jadrových hlavíc. Tretí najväčší jadrový arzenál má Čína, nasledujú Francúzsko a Británia.
Taktické jadrové zbrane sú určené na útok proti nepriateľským jednotkám a ničenie ich zbraní na bojisku. V porovnaní so strategickými jadrovými zbraňami, ktoré sú schopné ničiť celé mestá, majú relatívne krátky dosah a nižšiu účinnosť.