Na Slovensku sa podľa Tarabu deje biomasaker. Podľa Keketiho postavili ministerstvo ako z lega bez návodu
V relácii Téma dňa diskutovali zvlášť Tomáš Taraba (SNS), minister životného prostredia a Dušan Keketi (SNS), minister cestovného ruchu a športu. Témou bol zákon z dielne envirorezortu a 100 dní nového ministerstva.
Zákon o ochrane prírody a krajiny bude podľa Tarabu naozaj chrániť prírodu a krajinu.
"Nie je to o ochrane prírody, keď necháte zarásť celý štát. Na Slovensku máme dnes 200-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy, ktorá je akoby zničená náletovými drevinami. Musí platiť téza, keď je niečo les, tak je to les a keď je niečo lúka, tak nech je to lúka," vysvetlil Taraba.
Minister tiež po stretnutí s poľnohospodármi tvrdil, že ľudia čakajú aj desať rokov na to, aby mohli dať pôdu do stavu užívania. Slovensko podľa Tarabu stráca biodiverzitu. "Keď chodíme do Rakúska alebo do Švajčiarska, všade vidíte, ako je krajina uhladená a upravená. Viete rozlíšiť čo je lúka, a čo les. Na Slovensku sme nechali za 20 rokov nečinnosti, práve preto, že máme správne konania," povedal Taraba. Do konaní sa podľa Tarabu "nabúravajú" mimovládne organizácie a tretie strany, ktoré spomaľujú procesy tak, že 10 rokov poľnohospodár prosí, aby mohol drevinu vyťať a zem skultivovať.
Protichodné zákony
Na jednej strane máme podľa Tarabu zákon o ochrane poľnohospodárskej pôdy, ktorý predpokladá, že ten kto vlastní pôdu, má povinnosť sa o ňu starať. Nesmie sa podľa neho stávať to, že je vidieť stotisíce hektárov neupravených polí, čo spôsobuje to, že sa zver sťahuje k obývaným územiam. "Zákon niečo prikazuje a na to bol nešťastne prijatý zákon na ochranu životného prostredia, ktorý predpokladal, že musíte ísť do správneho konania. To podľa Tarabu znamenalo to, že sa do procesu zapájali aj tretie strany," tvrdí Taraba. Takto sa to podľa neho "naťahovalo" aj 10 rokov.
Nie lesy
Súčasťou výrubu podľa Tarabu nie je verejná zeleň ani lesy. Nechce rúbať ani stromy, pod ktorými sa napríklad ovečky schovávajú. Nový zákon má byť podľa Tarabu o tom, aby skultivovali 200-tisíc hektárov úrodnej pôdy. "Je to tiež dôležitý nástroj proti migrácii medveďov," myslí si Taraba.
Na Slovensku sa podľa Tarabu deje biomasaker opačného smeru.
Zákon by podľa Tarabu mal prejsť ústavnou väčšinou.
Taraba o medveďoch: Jediná možnosť je odstrel. Taraba postupne vymení všetkých riaditeľov parkov, Stohlová hovorí o pomste
100 dní nového rezortu
Podľa Keketiho sa dá prvých 100 dní rozdeliť do prvých 12 týždňov. "Bolo to ako stavať lego bez návodu. Neexistuje návod, ako urobiť ministerstvo," povedal Keketi.
Spoliehal sa na na ľudí zo štátnej správy, na ktorých sa spoliehal, že mu pomôžu v budovaní nového ministerstva. "Som rád, že to funguje a rozhorčená je len politická opozícia," dodal. Tvrdí, že nemajú kritiku od zväzov alebo organizácií cestovného ruchu.
Nábor ľudí
Prvou fázou podľa Keketiho bol nábor ľudí a iné formálne záležitosti. Dnes už podľa neho všetko funguje. "Začínali sme na desiatich notebookoch. Sídlo máme na ministerstve dopravy," vysvetlil Keketi. Na mediálny tlak si jeho rezort zvykol.
Prekvapuje ho, že fundovaná strana ako SaS dokáže povedať, že ministerstvo bude stáť 236 miliónov eur. "Už 136 miliónov eur bolo použitých v systéme na šport a cestovný ruch. Snažíme sa ku všetkému pristupovať transparentne a čestne," uviedol.