Oblohou letela stíhačka F-16, ktorú neriadil pilot, ale umelá inteligencia. Má ju iba jediná krajina

5.5.2024 00:00

V Spojených štátov sa uskutočnil let bojovej stíhačky F-16, ktorú neriadil pilot, ale umelá inteligencia (AI). V kabíne lietadla sedel iba šéf sekcie vzdušných síl amerického ministerstva obrany Frank Kendall. Informuje o tom agentúra AP.

F-16 let AI
Foto: TASR/AP

Skúšobné manévre na oblohe

Experimentálna stíhačka F-16 nazývaná Vista, ktorú riadi AI, letela s Kendallom rýchlosťou takmer 900 kilometrov za hodinu. Manévre počas letu vyvíjali na jeho telo preťaženie rovnajúce sa päťnásobku zemskej tiaže. 

Historický let sa uskutočnil na Edwardsovej základni amerických vzdušných síl v kalifornskej púšti. Na tej istej základni americký pilot Chuck Yeager v roku 1947 ako prvý známy človek prekonal rýchlosť zvuku a armáda tam vyvíjala svoje najtajnejšie projekty.

Vista sa vo vzdušnom súboji stretla s ďalšou stíhačkou F-16, ktorú riadil pilot. Oba stroje sa pohybovali vo vzdialenosti približne 300 metrov, krúžili a robili rôzne manévre, aby prinútili súpera dostať sa do zraniteľných pozícií.

Prvýkrát sa takýto súboj s Vistou konal už v septembri 2023. Odvtedy sa uskutočnili približne dve desiatky podobných letov. Programy sa však učia tak rýchlo, že niektoré verzie AI, ktoré sa testujú na Viste, už vo vzdušnom súboji porážajú ľudských pilotov.

Najpokrokovejší počin za desaťročia

Zavedenie umelej inteligencie predstavuje jeden z najpokrokovejších počinov vo vojenskom letectva od zavedenia technológie stealth na začiatku 90. rokov 20. storočia. Aj keď AI nie je úplne rozvinutá, americké vzdušné sily plánujú do roku 2028 sprevádzkovať flotilu viac ako 1000 bezpilotných vojenských lietadiel, ktoré bude riadiť AI.

Na chránenej Edwardsovej základni v súčasnosti prebieha učenie umelej inteligencie, aby bola schopná lietať v reálnych konfliktoch. 

"Ak ju nemáte, je to bezpečnostné riziko. V tejto chvíli ju musíme mať," uviedol Kendall po pristátí. Agentúra AP spolu s televíziou NBC dostali povolenie sledovať tento tajný let pod podmienkou, že o ňom budú z bezpečnostných dôvodov informovať až po jeho skončení.

Po približne hodinovom lete Kendall vyhlásil, že by tejto stále sa učiacej umelej inteligencii zveril schopnosť rozhodnúť sa, či má alebo nemá odpáliť zbrane. Operátori Vista tvrdia, že žiadna iná krajina na svete nemá  k dispozícii takúto AI stíhačku.

Pozrite si archívnu reportáž z 27. januára 2024 o tom, že USA predajú Turecku stíhačky F-16.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok