Cukor a mliečne výrobky zlacneli. Zdraželi však potraviny, ktoré denne konzumujete aj vy
Svetové ceny potravín v apríli naďalej rástli, pričom mäso naďalej zdražovalo a mierne sa zvýšili ceny rastlinných olejov a obilnín. Na druhej strane zlacnel cukor a mliečne výrobky, uviedla to Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Potraviny zlacňujú od začiatku tohto roka, pričom ceny začali rásť v marci.
Súhrnný index, ktorý sleduje ceny obilnín, rastlinných olejov, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru na medzinárodných trhoch, sa podľa FAO v apríli zvýšil na 119,1 bodu. To je o tri desatiny percentuálneho bodu viac, ako bol index v marci.
FAO revidovala marcový index, ktorý pôvodne uvádzala na úrovni 118,3 bodu. V medziročnom porovnaní je však index o 9,6 % nižší.
Ponuky a dopyt
FAO tiež vydala aktualizovanú správu o trendoch v oblasti ponuky a dopytu po obilninách. Odhaduje produkciu v sezóne 2023/2024 na 2,846 miliardy ton, čo predstavuje nárast o 1,2 % oproti predchádzajúcej sezóne. FAO tak zvýšila svoj predchádzajúci odhad produkcie o päť miliónov ton, najmä vďaka aktualizovaným informáciám o pestovaní ryže v Barme a Pakistane.
"V dôsledku toho sa očakáva, že celosvetová produkcia ryže v sezóne 2023/2024 dosiahne nový rekord 529,2 milióna ton, čo je o 0,7 percenta viac ako odhad pre sezónu 2022/2023. Okrem toho sme mierne upravili smerom nahor prognózy celosvetovej produkcie kukurice a pšenice," uvádza sa v správe.
Potraviny na Slovensku sú drahšie ako v Poľsku. Matovič tvrdí, že vláda nechce nič robiť napriek predvolebným sľubom
Zásoby obilnín
FAO tiež predpokladá, že svetové zásoby obilnín dosiahnu do konca tohto roka 890 miliónov ton. Napriek revízii smerom nadol o 4,6 mil. ton oproti predchádzajúcemu mesiacu je to stále o 2,1 % viac ako základná hodnota.
Revízia smerom nadol je spôsobená najmä očakávaným poklesom zásob kukurice v Brazílii a Spojených štátoch a v menšej miere poklesom zásob jačmeňa v Kazachstane.
Pozrite si archívne video z 9. apríla 2024 o tom, ako ceny rastú pomaly.