Boss bossov si zopakuje veľký deň. Má šancu vymeniť doživotie za slobodu (+chronológia súdnych procesov)

Rýchly proces. Mikulášovi Černákovi minulý týždeň jeho veľký deň pokazila procesná chybička. Bývalý mafiánsky boss má šancu vymeniť doživotie za slobodu. Zaujímavé je, že žiadosť nepodal on, ale občianske združenie. Jeho návrh ale prokurátor nedostal včas. Preto pojednávanie odročili na 2. mája. Začať by sa mal o deviatej.

Mikuláš Černák
Foto: ta3/TASR

1. decembra 1999 - Počas pojednávania pred senátom Krajského súdu vypovedal poľský súkromný detektív Krzysztof Rutkowski. Ten na Slovensku i v Poľsku na žiadosť manželky Alexandry vyšetroval zmiznutie jej manžela, 30-ročného, Interpolom hľadaného Grzegorza Szymaneka, z vraždy ktorého bol obžalovaný Černák.

proces Černák Krzystof Rutkowsky Foto: TASR/Jozef Ďurník Súdne pojednávanie pokračovalo 1. decembra 1999 v Banskej Bystrici svedeckou výpoveďou poľského sukromného detektíva Krzystofa Rutkowskeho

3. decembra 1999 - Chránený svedok Alexander Horváth potvrdil, že vraj videl, ako Mikuláš Černák zastrelil na jeseň v roku 1997 poľského občana Grzegorza Szymaneka pri horehronskej obci Polomka. Černák odmietol jeho tvrdenia.

12. januára 2000 - Na pojednávaní s Černákom a spol. vypovedal generálny riaditeľ STV Markíza Pavol Rusko.

Černák 2000 Pavol Rusko Foto: TASR/Jozef Ďurník Súdny proces pokračoval 12. januára 2000 v Banskej Bystrici. Na snímke vypočúvaný svedok Pavol Rusko, generálny riaditeľ televízie Markíza pri identifikácii obžalovaných

28. januára 2000 - Senát Krajského súdu v Banskej Bystrici uznal Černáka za vinného z trestných činov vraždy, brania rukojemníka a dvoch skutkov vydierania a uložil mu nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní 15 rokov v 3. nápravnovýchovnej skupine.

Oslobodil ho spod obžaloby v troch bodoch - vydierania, dvojnásobného krátenia dane a porušovania colných predpisov o obehu tovaru. Černák sa proti verdiktu odvolal. Odvolali sa aj jeho blízki spolupracovníci Kaštan a Kán, ktorých senát uznal za vinných a uložil im takisto nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní 9 a 10 rokov.

Za vinných súd uznal aj Andreja Ambróza (8 rokov nepodmienečne), bratov Vasila (10 rokov nepodmienečne) a Jaromíra (dva roky nepodmienečne) Imriškovcov, Jozefa Švidraňa (na tri roky nepodmienečne). Spod obžaloby oslobodil manželov Pavla a Darinu K. z Považskej Bystrice.

6. apríla 2000 - Zastrelili jedného zo spoluobžalovaných Jaromíra Imrišeka.

Jaromír Imrišek obžalovaný Černák Foto: TASR/Jozef Ďurník Jaromír Imrišek, bol obžalovaný v kauze Mikuláša Černáka

27. júna 2000 - Zastrelili Mariána Karcela, ktorého Černák a spol. mali vydierať.

Marián Karcel, svedok v kauze Mikuláš Černák Foto: TASR/Jozef Ďurník Marián Karcel, svedok v kauze Mikuláš Černák

november 2000 - Novelou trestného zákona sa predĺžila lehota vyšetrovacej väzby na päť rokov.

Černák jeho obhajca Ján Gereg Foto: TASR/Jozef Ďurník Obhajca Mikuláša Černáka Ján Gereg 10. októbra 2000 potvrdil, že jeho klient mu vypovedal plnú moc.

19. januára 2001 - Viceprezident Policajného zboru Imrich Angyal vo večernom spravodajstve TV Markíza potvrdil, že sa vraj pripravoval útek Mikuláša Černáka z leopoldovskej väznice. Táto skutočnosť bola dôvodom, že Černáka koncom decembra 2000 previezla polícia za prísnych bezpečnostných opatrení do budovy Zboru justičnej a väzenskej polície v Bratislave.

30. januára 2001 - V bratislavskom Ústave na výkon väzby sa začalo verejné zasadnutie senátu NS SR, ktorý mal rozhodnúť o odvolaniach v trestnej veci obžalovaného Černáka a spol.

Černák pojednávanie 2001 Foto: TASR/Pavol Funtál Za prísnych bezpečnostných opatrení sa v utorok 30. januára 2001 začalo v bratislavskom Ústave na výkon väzby verejné zasadnutie senátu Najvyššieho súdu SR

5. februára 2001 - Vyšetrovateľ odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti obvinil Alexandra Horvátha, zvaného Šani, svedka v kauze Černák a spol. pre trestný čin krivej výpovede a nepravdivého znaleckého posudku.

Menovaný vypovedal najmenej dvakrát pred vyšetrovateľom a neskôr aj pred senátom Krajského súdu v Banskej Bystrici vo veci vraždy Grzegorza Szymaneka tak, že ho zavraždil Černák. Na odvolacom konaní na Najvyššom súde SR v Bratislave uviedol, že Szymaneka nezavraždil Černák, ale nebohý Štefan Fabian.

Černák Šani Foto: TASR Bývalý chránený svedok Alexander Horváth, zvaný Šani

7. februára 2001 - Senát Najvyššieho súdu SR vyhlásil rozsudok v kauze obžalovaného Černáka a spol. Najzávažnejšie skutky prvostupňového rozsudku v prípade samotného Černáka, branie rukojemníka a vraždu Poliaka Szymaneka, senát NS SR nepotvrdil.

Na základe rozhodnutia sa skutkami opäť mal zaoberať krajský súd. NS SR zároveň v Černákovom prípade potvrdil dva skutky vydierania a uložil mu za ne nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní 8,5 roka. Za skutok dvojnásobného vydierania NS SR odsúdil na sedem rokov Miloša Kaštana, Jána Kána a Vasila Imrišeka.

18. júna 2001 - Na Krajskom súde v Banskej Bystrici sa začalo nové hlavné pojednávanie s Černákom.

5. októbra 2001 - Senát Krajského súdu v Banskej Bystrici oslobodil Černáka spod obžaloby v prípade vraždy a brania rukojemníka. Súd rozhodol aj o oslobodení Černákových spolupracovníkov - Jána K. a na slobode stíhaného Andreja A., ktorí čelili obvineniu z trestného činu brania rukojemníka.

Černák eskorta súd Foto: TASR Druhým dňom pokračovalo 3. októbra 2001 na Krajskom súde v Banskej Bystrici obnovené hlavné pojednávanie

23. septembra 2002 - Senát Okresného súdu v Trenčíne súhlasil s podmienečným prepustením Černáka na slobodu. Okresný prokurátor podal proti rozhodnutiu sťažnosť.

26. novembra 2002 - Dovolací senát NS SR definitívne potvrdil oslobodzujúci rozsudok pre Černáka, Ambroza a Kána v prípade brania rukojemníka a vraždy Poliaka Grzegorza Szymaneka. Súd zamietol sťažnosť pre porušenie zákona podanú generálnym prokurátorom SR.

29. novembra 2002 - Krajský súd v Trenčíne zamietol sťažnosť prokurátora proti rozhodnutiu Okresného súdu v Trenčíne, ktorý súhlasil s podmienečným prepustením Černáka z väzenia.

29. novembra 2002 - Mikuláša Černáka Krajský súd v Trenčíne podmienečne prepustil z väzenia.

Černák sloboda Aligator Foto: TASR/Radovan Stoklasa Černáka 29. novembra 2002 po prepustení na slobodu z väznice v Ilave odviezla polícia v obrnenom vozidle Aligátor

29. novembra 2002 - Minister spravodlivosti Daniel Lipšic oznámil, že podá na Najvyšší súd sťažnosť pre porušenie zákona ako mimoriadny opravný prostriedok v prípade podmienečného prepustenia Mikuláša Černáka na slobodu.

Lipšic bol presvedčený, že na podmienečné prepustenie Černáka nebola splnená zákonná formálna podmienka. Ak sťažnosť NS SR uzná, Černák poputuje späť za mreže. Pre kategóriu páchateľov obzvlášť závažných trestných činov, medzi ktoré patria aj tie, za ktoré bol Černák odsúdený, platia sprísnené podmienky na podmienečné prepustenie, povedal minister.

Odsúdený si podľa nich musí odsedieť minimálne dve tretiny trestu. Černák bol prepustený po uplynutí takmer piatich rokov z jeho osem a polročného trestu.

december 2002 - január 2003 - Mikuláš Černák sa mal dopustiť výtržníctva na Štrbskom Plese v decembri 2002. Za lyžiarsky incident podal na neho trestné oznámenie ešte v decembri premiér Mikuláš Dzurinda. Trestné oznámenie podal potom, čo ho podľa vlastných slov videl, ako "terorizoval" ľudí čakajúcich na lyžiarske vleky.

Vyšetrovateľ Černáka obvinil z trestného činu výtržníctva, ale prokurátorka Okresnej prokuratúry v Poprade uznesenie zrušila. Po mimoriadnom zasadnutí Koaličnej rady, ktoré sa prípadom zaoberalo, Dzurinda uviedol, že je konaním prokuratúry pohoršený a požiadal ministrov vnútra a spravodlivosti, aby konali. Okresná prokuratúra v Poprade požiadala o odňatie prípadu pre zaujatosť a dozorovanie prípadu prevzala Okresná prokuratúra v Liptovskom Mikuláši.

Černák Poprad obhajca Foto: TASR/Milan Kapusta Mikuláš Černák mal 13. januára 2003 vypovedať na Okresnom úrade justičnej polície v Poprade, no osobne neprišiel. Jeho právny zástupca Marián Štanglovič novinárom povedal, že Černák je práceneschopný.
Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 2 / 3
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok