Japonsko zaznamenalo rekordný počet útokov medveďov. Proti šelme využije umelú inteligenciu

1.5.2024 07:43

Japonsko po rekordnom počte útokov medveďov na ľudí vyskúša systém varovania založený na umelej inteligencii. Za posledný rok bolo v krajine pri útokoch medveďov zabitých šesť ľudí a viac ako 200 ich bolo zranených, informoval denník The Guardian. Japonsko má 125 miliónov obyvateľov.

Odvážna žena chránila svojho psa, ktorého naháňal medveď. Udrela ho päsťou do tváre
Foto: TASR/AP

Pilotný systém v prefektúre Tojama v strednom Japonsku bude sledovať živé prenosy z vládnych, mestských a súkromných bezpečnostných kamier, aby identifikoval medvede pohybujúce sa v blízkosti obývaných oblastí a okamžite zaslal varovanie príslušným orgánom.

Umelá inteligencia sa bude využívať aj na monitorovanie vzorcov pohybu medveďov a na predvídanie ich budúceho pobytu. Pokiaľ bude tento systém úspešný, zavedie sa aj v ďalších častiach krajiny s významnou populáciou medveďov.

V 19 japonských prefektúrach bolo v dvanástich mesiacoch do konca marca zaznamenaných šesť mŕtvych pri útokoch medveďov a vyše 200 zranených, čo sú najvyššie čísla odkedy sú k dispozícii celoštátne údaje.

Rekordný počet stretov

Za významné faktory prispievajúce k nárastu počtu stretov s medveďmi považujú odborníci aktuálny nedostatok ich prirodzenej potravy, vyľudňovanie vidieka a s ním spojený trvalý pokles počtu detí v menších mestách a dedinách, ktorých hlučnejšie správanie pomáhalo medveďov odháňať.

Útok medveďa na malé nákladné auto na severnom ostrove Hokkaidó 28. apríla zachytila palubná kamera. Dramatické zábery zachytávajú tiež mláďa, ktoré práve prešlo horskú cestu pred nákladným autom a útok vo vysokej rýchlosti mohol byť akciou ochranárskej matky. Je počuť, ako vodič kričí: „Už zase beží, to nie je dobré!“

Pozrite si archívnu reportáž z 25. apríla 2024 o spreji proti medveďom.

Ako je na tom stredná Európa

Strety ľudí s medveďmi v strednej Európe boli v poslednom čase zaznamenané najmä na Slovensku. Značnú pozornosť vyvolal prípad z tohtoročného marca, keď medveď zranil niekoľko ľudí v meste Liptovský Mikuláš na severe krajiny. Minister životného prostredia Tomáš Taraba neskôr informoval, že útočiaci medveď bol zastrelený, podľa zástupcu opozície ale zásahový tím zastrelil inú šelmu.

Téma možnej regulácie počtu chránených medveďov zasiahla na Slovensku do kampane pred vlaňajšími parlamentnými voľbami aj pred nedávnou voľbou prezidenta.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok