Sklady explodovali, výbuchy riadili ruskí špióni. Ako sa manželia Šapošnikovovci zapojili do prípadu Vrbětice?
Sériu výbuchov a ďalších incidentov v Európe, vrátane explózií v muničnom areáli v českých Vrběticiach z roku 2014, pomáhali koordinovať ruskí špioni a manželia Šapošnikovovci, ktorí na prelome tisícročí získali s pomocou podvrhov a skreslených údajov české občianstvo.
Napísal to s odvolaním sa na české vyšetrovanie server The Insider v obsiahlom materiáli popisujúcom aktivity manželského páru. O možnom napojení dvojice na ruskú vojenskú tajnú službu GRU už skôr písali české i zahraničné médiá.
Pomáhali so sabotážami
Nikolaj a Elena získali v Česku na začiatku 90. rokov utečenecký status. Dlhodobo však žili v Grécku, kde si kúpili honosnú vilu. Dom na polostrove Chalkidiki, vzdialený zhruba hodinu cesty od Solúna, ale obývali zrejme hlavne príslušníci ruskej vojenskej tajnej služby GRU, píše The Insider.
Šapošnikovovci odtiaľ zhromažďovali informácie o vojenských dodávkach a pomáhali ruským spravodajským dôstojníkom vykonávať sabotážne akcie, ako boli výbuchy muničných skladov v Česku či Bulharsku alebo otrava bulharského zbrojára Emilijana Gebreva.
Kriminalisti z českej Národnej centrály proti organizovanému zločinu oznámili, že prípad výbuchov skladov v muničnom areáli vo Vrběticiach na Zlínsku odložili. Policajti považujú za preukázané, že výbuchy uskutočnili príslušníci GRU, ktorí chceli zabrániť dodaniu munície do oblastí, kde vykonávalo Rusko vojenské operácie.
Sklad číslo 16 vo Vrběticiach explodoval 16. októbra 2014, druhý sklad číslo 12 potom 3. decembra toho istého roku. Incident si vyžiadal dvoch mŕtvych. Oba sklady si prenajímala ostravská firma Imex Group, v ktorej pracoval aj Nikolaj Šapošnikov. Ten v čase výbuchov býval v Česku.
Akt štátneho terorizmu. Za útokom na muničné sklady vo Vrběticiach stojí ruská tajná služba
Dlhodobá spolupráca
Českí vyšetrovatelia podľa The Insideru zistili, že na komunikácii s ruskou tajnou službou GRU sa podieľala aj Šapošnikovová, respektíve "všetko riadila", napísal server vo svojej ruskojazyčnej verzii. Okrem iného bola v kontakte s generálom GRU Andrejom Averjanovom, ktorému napríklad e-mailom poslala "dôležité informácie o pripravovaných zbrojných obchodoch".
Najmenej v troch prípadoch manželia - podľa serveru pravdepodobne s pomocou vedúceho pracovníka spoločnosti Imex Group Petra Bernatíka mladšieho - umožnili fyzický prístup do trezorov, aby do nich mohli príslušníci GRU inštalovať diaľkovo ovládané rozbušky, uvádza The Insider.
Denník si všíma aj ďalšie príklady spolupráce manželov s ruskou tajnou službou, pričom zdôrazňuje, že dvojica rovnako zorganizovala návštevu muničného skladu vo Vrběticiach pre agentov GRU Alexandra Miškina a Anatolija Čepigu, ktorí sú podľa českého vyšetrovania zodpovední za explózie.
Tí istí muži sú tiež podozriví z otravy bývalej ruskej spravodajkyne Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije v britskom Salisbury z roku 2018.
Pozrite si reportáž z 29. apríla o tom, že tento prípad už uzavreli:
Bol v sovietskej armáde
Šapošnikovovci krátko po rozdelení Československa požiadali o štatút utečencov a následne aj o české občianstvo, ich žiadosti však podľa The Insideru obsahovali množstvo chýb, skreslených údajov i falošných dokumentov. Šapošnikov napríklad zatajil, že bol vojak a pôsobil v sovietskej armáde ako veliteľ v Afganistane.
Jeho žena zase tvrdila, že sa vzdala svojho ukrajinského pasu, hoci ho aj naďalej používala na cesty do Ruska a na Ukrajinu. Manželia tiež sfalšovali rodný list Pavla, Eleninho syna z prvého manželstva, aby to vyzeralo, že je Nikolaj jeho biologickým otcom.
Šapošnikov získal svoj český pas v roku 1999, zatiaľ čo jeho manželka po "najmenej šiestich" pokusoch až v roku 2004. The Insider tvrdí, že jej k tomu pomohlo zapojenie vtedajšieho českého ministra vnútra Stanislava Grossa a ďalších, nemenovaných úradníkov.
Ruský pas
Manželia boli podrobení viacerým výsluchom, ktoré boli vedené prostredníctvom splnomocnencov z gréckych a bulharských úradov, pretože dvojica odmietla odcestovať do Česka.
Opakovane menili svoje výpovede v snahe vysvetliť nové, nezávisle získané dôkazy, s ktorými boli konfrontovaní, píše The Insider, pričom svoje kontakty s príslušníkmi GRU vysvetľovali osobnými alebo podnikateľskými väzbami. Šapošnikovovci tiež obvinili české úrady z politického prenasledovania kvôli svojmu ruskému pôvodu.
The Insider z uniknutých dát ruských databáz zistil, že Elena Šapošnikovová potajme vlastnila ruský pas, pričom jej číslo pasu je súčasťou číselnej rady vyhradenej pre príslušníkov elitnej jednotky GRU 29155, pod ktorú spadal aj generál Averjanov či Čepiga a Miškin.
Nikolaj Šapošnikov podľa zistení Českého rozhlasu zomrel tento rok v Grécku.