Výskum mikroskopických umelých strojov ocenili nobelovkou za chémiu
Nobelovu cenu za chémiu za rok 2016 získali Jean-Pierre Sauvage, James Fraser Stoddard a Bernard L. Feringa za "konštrukciu a syntézu molekulárnych strojov".
Sauvage pôsobí na univerzite v Štrasburgu, Stoddart na Northwestern University v Evanstone v americkom štáte Illinois a Feringa na univerzite v holandskom meste Groningen.
Nové poznatky v odbore takzvaných molekulárnych strojov sú využiteľné okrem iného pri vývoji nových materiálov, senzorov a systémov pre uchovanie energie.
Trojica ocenených Európanov cenu dostala za "dizajn a syntézu molekúl s kontrolovanými pohybmi, ktoré dokážu plniť určité úlohy, keď je im dodaná energia", uviedla akadémia. Spomenutí vedci dokázali na molekulárnej úrovni napríklad vyrobiť miniatúrny motor a následne nanoauto.
Vlani získala Nobelovu cenu za chémiu trojica vedcov Tomas Lindahl (Švédsko), Paul Modrich (USA) a Aziz Sancar (USA) za objav mechanizmu opráv DNA.
V pondelok sa tešil z pocty za medicínu Japonec Jošinori Ósumi za výskum autofágie. Včera vyznamenali za fyziku troch Britov pôsobiacich v USA. Ocenili ich za výskum neobvyklých stavov hmoty, ktorý môže prispieť k výrobe dokonalejších materiálov využiteľných v elektronike či kvantových počítačoch.
V piatok majú ešte oznámiť nositeľa Nobelovej ceny za mier. V pondelok je potom na rade udelenie ceny za ekonómiu. Dátum ohlásenia ceny za literatúru zatiaľ oficiálne nestanovili, ale očakáva sa, že jej držiteľa vyhlásia na budúci týždeň vo štvrtok.