Dostavba v Mochovciach sa predraží, situáciu skontroluje Žiga
Pri dostavbe dvoch jadrových blokov elektrárne v Mochovciach sa očakáva zvyšovanie nákladov. Uviedol to v Bratislave minister hospodárstva SR Peter Žiga na 11. zasadnutí Európskeho jadrového fóra.
Presné čísla nie sú známe
"Áno je tam ďalšie navyšovanie, ale reálnosť tohto navyšovania ešte nemám zanalyzovanú," povedal Žiga. "My sme na základe toho, že sa dostavba predlžuje a navyšuje sa rozpočet požiadali v júni predstaviteľov Slovenských elektrární, ktorí sú za dostavbu v EMO zodpovední, aby zreálnili a dali na stôl aktuálne čísla týkajúce sa jednak rozpočtu a jednak časového horizontu dostavby tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach. V posledných dňoch, včera, sme dostali tieto čísla, ale ešte sme ich nestihli zanalyovať," spresnil Žiga.
Informoval zároveň, že požiadal vedenie SE o stretnutie v budúcom týždni. "Pravdepodobne budeme musieť aj vycestovať priamo na miesto, do Mochoviec, aby sme si preverili, či čísla, ktoré dostávame na stôl, majú aj reálny základ a na základe toho rozhodneme za akcionára - štát, akým spôsobom budeme dostavbu EMO ďalej podporovať," zdôraznil.
"My doteraz, napriek tomu podporujeme dostavbu EMO34, pretože si myslíme, že je to zmysluplný projekt. Zároveň po roku 2011, kedy prišlo k nešťastiu v japonskej Fukušime, sme zabezpečili vyššiu stabilitu a bezpečnosť mochoveckého jadrového zdroja," dodal Žiga.
Fico oživil projekt NJZ
Situácia pre výstavbu a investovanie do jadrových zariadení sa v poslednom období mimoriadne zmenila. Uviedol to na tlačovej konferencii v Bratislave predseda vlády SR Robert Fico k novým jadrovým zdrojom v lokalite Jaslovské Bohunice.
"Ak približne pred 10 rokmi jeden megawatt elektriny stál 70 až 80 eur, dnes sa nachádzame v prostredí, keď je cena jedného megawattu pod úrovňou 30 eur. Preto dnes nenájdete nikoho, kto by mal v týchto podmienkach záujem investovať priamo do výstavby úplne nových jadrových blokov," upozornil premiér.
Poznamenal, že o postavenie nového jadrového zariadenia v lokalite Jaslovské Bohunice bol záujem v čase, keď cena za megawatt elektriny a celkovo investičné prostredie bolo veľmi atraktívne pre výstavbu NJZ. "Chceli sme pri výstavbe NJZ totiž využiť jadrovú infraštruktúru v Jaslovských Bohuniciach," doplnil.
Ak teraz nie je vhodné prostredie na priame investovanie do tohto projektu treba podľa neho využiť čas na prípravu stavebnej dokumentácie. "Preto vítam, že stanovisko EIA k NJZ z tohto roku bolo kladné. To je vážna vec pre takúto stavbu. Budeme sledovať vývoj na trhu a pokiaľ vznikne priaznivé investičné prostredie, projekt NJZ môžeme kedykoľvek oživiť," dodal predseda vlády SR.