Odborník pre ta3 rozprával o amnestiách pre čierne stavby. Za akých podmienok dostanete dodatočné povolenia?

12.4.2024 14:51

Stavby, ktoré boli postavené bez povolenia nemusia byť zbúrané. Vlastníci môžu požiadať úrady, aby stavbu dodatočne povolili. Na túto tému diskutoval moderátor Marek Mašura s Jurajom Suchánkom, výkonným riaditeľom Inštitútu urbánneho vývoja.

Suchanek-cierne stavby
Foto: TASR/Miroslava Mlynárová, ta3

Dve možnosti legalizácie

Letné kuchyne, kôlne alebo iné budovy postavené bez povolenia, medzi januárom 1990 do apríla 2024, môžu byť legalizované dvoma spôsobmi. Odborník však dodáva, že nejde o „bezbrehú amnestiu, že čokoľvek, čo bolo postavené, bude legalizované“.

Čierne stavby, postavené do 1. apríla 2024, môžu byť legalizované dvoma spôsobmi. „Pre stavebníka je lepšie, ak stavebný úrad požiada z vlastnej iniciatívy o overenie spôsobilosti stavby na užívanie. Pri takomto overení musí doložiť určitú dokumentáciu,“ uviedol Suchánek.

Priblížil, že človek v tomto prípade musí preukázať vzťah k pozemku, teda, že ide o vlastný pozemok alebo ide o právny vzťah, ktorý stavbu na pozemku umožňuje. Musí tiež dokladovať, že stavba je v súlade so zákonom chránenými záujmami.

Druhým spôsobom legalizácie je, že úrad začne konať ako prvý. Stať sa to môže potom, čo niekto ďalší stavebný úrad oboznámi alebo úrad vlastnou činnosťou zistí, že stavba nie je povolená. V takom prípade bude majiteľ budovy vyzvaný, aby predložil žiadosť o povolenie stavby. Postup je mierne odlišný, no jednoduchší, priblížil odborník.

Nejde o politiku

Podľa Suchánka nejde o politické rozhodnutie, ktorým si politici chcú zlegalizovať stavby. „Nemyslím si, že toto je politická téma. Množstvo čiernych stavieb po území Slovenska je naozaj široké. Dotýka sa bežnej populácie,“ priblížil svoj názor. Odborník odhadol, že môže ísť o tisíce až desaťtisíce nelegálnych stavieb.

Záznam celej epizódy relácie Téma si môžete pozrieť nižšie:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok