Prvú nobelovku udelili za výskum buniek, ktoré sa samé požierajú
Svet spoznal nového držiteľa Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu. Meno oznámil švédsky Karolinský inštitút. Oznámenie laureáta odštartovalo sériu tohtoročných prestížnych cien.
Ocenili jeho zásadné experimenty
Tohtoročnú Nobelovu cenu za fyziológiu a lekárstvo získal Japonec Jošinori Ósumi za výskum autofagie, teda procesu, keď bunky požierajú časť svojho obsahu a zbavujú sa tak nežiaducich komponentov, napríklad baktérií. Meno 71-ročného laureáta oznámil štokholmský Karolinský inštitút.
Inštitút uviedol, že Ósumiha ocenil za "vynikajúce experimenty" z 90. rokov minulého storočia týkajúce sa recyklačného mechanizmu buniek. Zle fungujúci proces autofagia je spájaný s radom rôznych ochorení, vrátane Parkinsonovej choroby, cukrovky či rakoviny, oznámil Karolinský inštitút.
Hoci tento koncept bol známy už viac ako 50 rokov, "jeho zásadný význam pre fyziológiu a lekárstvo bol odhalený až po výskume Jošinoriha Ósumiha z 90. rokov", konštatoval inštitút.
Ohsumi generated an enormous interest in autophagy and is now one of the most intensely studied areas of biomedical research #NobelPrize pic.twitter.com/sRp3IylW8m
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 3, 2016
Vyberalo sa z 273 kandidátov
Na Nobelovu cenu za fyziológiu a lekárstvo bolo tento rok nominovaných 273 kandidátov. Ocenenie je prvým zo šestice tohtoročných Nobelových cien. Laureát získal okrem prestížnej medaily a diplomu aj osem miliónov švédskych korún.
V ďalších dňoch tohto týždňa sa bude udeľovať ocenenie za fyziku, chémiu, v piatok za mier a budúci pondelok za ekonómiu. Dátum pre udelenie ceny za literatúru zatiaľ nebol stanovený.