Kontroverzný ukrajinský zákon. Upravuje nábor nových brancov

11.4.2024 10:30 , Aktualizované: 11.4.2024 13:59

Ukrajinský parlament schválil zákon, ktorý upravuje nábor nových brancov v krajine. Kontroverzná legislatíva bola prijatá po niekoľkých mesiacoch odkladov a tisíckach pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov. Ukrajinský generál Jurij Sodol poslancov varoval, že armáde chýbajú ľudia a Rusko má na niektorých miestach frontu výraznú početnú prevahu. Aby zákon o mobilizácii vstúpil do platnosti, musí ho podpísať prezident Volodymyr Zelenskyj.

ukrajina vojaci
Foto: X/Mario Nawfal

Tvrdé postihy

Za zákon hlasovalo 283 poslancov 450-členného parlamentu. „Návrh zákona o mobilizácii bol prijatý ako celok,“ uviedol poslanec Jaroslav Železňak v príspevku na platforme Telegram.

Z návrhu zákona bola nakoniec vypustená časť týkajúca sa demobilizácie, teda odchodu dlhšie slúžiacich vojakov z armády. Zákon zavádza prísne postihy voči tým, ktorí sa mobilizácii vyhýbajú, uviedol server BBC News na svojom ruskojazyčnom webe.

Nová legislatíva bola podnietená žiadosťou vedenia armády pod bývalým hlavným veliteľom Valerijom Zalužným, ktorý pred niekoľkými mesiacmi vyhlásil, že Ukrajina potrebuje pol milióna nových regrútov na posilnenie pozícií na frontovej línii v boji proti ruskej invázii.

„Nepriateľ má nad nami sedem- až desaťnásobnú prevahu, chýbajú nám ľudia,“ povedal Sodol, veliteľ spoločných ukrajinských síl. Tohto postu sa ujal tento rok vo februári.

Odobranie vodičských preukazov či pokuty

Hlavnou úlohou novinky je podľa portálu podchytiť všetkých mužov podliehajúcich brannej povinnosti a aktualizovať ich údaje, čo má úradom zjednodušiť povolávanie do armády. Občania majú za povinnosť sa sami obrátiť na úrady, aby získali vojenské dokumenty, zástupcovia vojenských správ ich už nebudú musieť „loviť“ a „odchytávať“ na uliciach, ako sa doteraz niekedy stávalo.

Muži vo veku od 18 do 60 rokov sú povinní do 60 dní aktualizovať svoje údaje, čo môžu urobiť aj elektronickou cestou. Následne sú povinní mať pri sebe príslušné doklady a predložiť ich na požiadanie. Ukrajinci žijúci bez týchto dokladov v zahraničí si nebudú môcť zariadiť nový pas či získať konzulárne služby.

Zákon namiesto povinnej vojenskej služby zavádza „základnú vojenskú prípravu“, ktorú možno absolvovať aj v čase vysokoškolského štúdia, alebo v armádnych výcvikových strediskách. Príprava sa má začať od 1. septembra 2025.

Problémy so zákonom hrozia tým, ktorí sa vyhýbajú mobilizácii. Predloha navrhovala, aby ich vojenská správa mohla cez súd pripraviť o vodičské preukazy a tiež citeľné zvýšenie pokút. Ľudia, ktorí neslúžili v armáde či neprešli vojenskou prípravou, nebudú môcť pracovať v štátnych službách, v prokuratúre či u polície, dodala BBC.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok