Vedci sa obávajú neprebádanej zmeny klímy. Za vysoké teploty môže aj jav El Niño, ktorého onedlho nahradí La Niña
Ak teploty do konca roka neklesnú, môže sa zmena klímy posunúť do neprebádaného územia, povedal serveru BBC News popredný vedec Gavin Schmidt, ktorý vedie Goddardov inštitút pre kozmický výskum pri americkej vesmírnej agentúre NASA. Jeho varovanie prichádza po tom, ako sa ukázalo, že tohtoročný marec bol doteraz najteplejší v histórii meraní, čím sa séria mesačných teplotných rekordov predĺžila na desiaty v rade.
Hľadajú vysvetlenia
Zistenia u niektorých expertov vyvolali obavy, že by sa svet mohol dostať do novej fázy ešte rýchlejšej zmeny klímy. Za nedávnymi vlnami horúčav okrem globálneho otepľovania spôsobeného ľudskou činnosťou čiastočne stojí aj meteorologický jav El Niño, ktorý dočasne zohrieva časti Tichého oceánu a ovplyvňuje počasie po celom svete.
Teploty by sa mali po odznení fenoménu v najbližších mesiacoch dočasne znížiť, časť vedcov sa však obáva, že sa tak nestane.
„Ak budeme na konci leta stále pozorovať rekordné teploty v severnom Atlantiku alebo inde, potom sme sa skutočne dostali na neprebádané územie,“ povedal Schmidt.
Marec bol o 1,68 stupňa Celzia teplejší ako v predindustriálnom období, a posledných 12 mesiacov bola priemerná globálna teplota o 1,58 stupňa Celzia vyššia ako v rokoch 1850 až 1900, uviedla meteorologická služba Európskej únie Copernicus.
Dlhodobejšie trendy otepľovania zatiaľ stále do veľkej miery zodpovedajú očakávaniam a väčšina vedcov sa zatiaľ nedomnieva, že klíma vstúpila do novej fázy. Niektorí z nich sa však snažia presne vysvetliť, prečo bol koniec roka 2023 taký teplý.
Tohtoročný marec bol najteplejší v histórii. Je to už desiaty najteplejší mesiac v rade
Predpovede drasticky zlyhali
Marcový rekord bol očakávaný. Jav El Niño, ktorý začal vlani v júni a svoj vrchol dosiahol v decembri, pridal akýsi dodatok k teplu, ktoré už do atmosféry vnáša spaľovanie fosílnych palív, hlavná hnacia sila vysokých teplôt.
Teploty však začali lámať rekordy s obzvlášť veľkým náskokom zhruba v septembri minulého roka a vtedy sa El Niño ešte vyvíjalo, takže fenomén nemôže vysvetliť všetko dodatočné teplo. Schmidt sa obáva, čo to znamená pre predpovede do budúcnosti.
„Naše predpovede pre špecifiká roku 2023 pomerne dramaticky zlyhali, a ak predchádzajúce štatistiky nefungujú, potom je oveľa ťažšie povedať, čo sa stane v budúcnosti,“ povedal Schmidt.
„Stále sa snažíme pochopiť, prečo sa situácia v polovici minulého roka tak dramaticky zmenila a ako dlho bude táto situácia pokračovať, či ide o fázový posun, alebo či ide o výkyv v dlhodobých klimatických trendoch,“ dodala zástupkyňa riaditeľa služby Copernicus Samantha Burgessová.
Po letných dňoch nasleduje ochladenie. Odborník pre ta3 povedal, že teplota môže klesnúť pod bod mrazu
Ženská náhradníčka
Meteorologický jav El Niño teraz slabne a pravdepodobne sa skončí v najbližších niekoľkých mesiacoch. Vedci si síce nie sú istí, ako presne sa budú podmienky v Tichom oceáne vyvíjať, ale podľa súčasných predpovedí by ho mohol ešte tento rok nahradiť fenomén La Niña, ktorý má naopak chladiace účinky.
Toto ochladenie morskej hladiny by za normálnych okolností viedlo k dočasnému poklesu globálnych teplôt vzduchu, ale ako presne sa bude vyvíjať, sa ešte uvidí.
Vedci si však sú istí jednou vecou: spôsobom, ako zastaviť otepľovanie, je podľa nich rýchle zníženie emisií takzvaných skleníkových plynov, ktoré ho spôsobujú.
Pozrite si reportáž zo 7. apríla o rekordných teplotách v Európe: