Pred týmto chrobákom by ste mali chrániť vaše deti. Na Slovensku sa premnožila prudko jedovatá májka fialová

9.4.2024 05:45

Na Slovensku sa premnožil najjedovatejší chrobák na našom území. Májka fialová je parazitický hmyz, ktorému by ste sa mali radšej vyhnúť. Rovnako pred ním treba vystríhať aj vaše deti.

Májka fialová
Foto: Facebook/ZOO Bratislava

Májka fialová môže byť na pohľad atraktívna, jej spoločenská hodnota je 90 eur. Chytanie tohto chrobáka však môže vyjsť draho, platí sa vlastným zdravým, približuje portál imeteo.sk.

Nebezpečný jed

V prípade, že sa chrobák cíti v nebezpečenstve, vylučuje hemolymfu. Ide o jedom napustenú žltkastú tekutinu pripomínajúcu olejové kvapky. Tekutina môže na mieste dotyku s kožou spôsobiť alergickú reakciu, necháva pľuzgiere, ktoré sa ťažko hoja a navyše nepríjemne bolia.

V súvislosti s týmto hmyzom je potrebné dbať na bezpečnosť detí. Májky fialové môžu byť pre svoje čierne telo s fialovým odleskom lákavé najmä pre najmenších. Jed májky fialovej je smrteľný už pri požití 30 miligramov.

Pozrite si záber májky fialovej z voľnej prírody:

Parazitický hmyz

Chrobák môže spôsobiť problémy aj včelárom. Larva chrobáka sa v prvom štádiu hneď po narodení šplhá na kvet. Háčikmi sa prichytí k hmyzu, často k včele alebo čmeliakovi, vďaka ktorým sa dostáva do úľa a živí sa včelími vajíčkami.

Keď larva májky fialovej prerastie do druhého štádia, živí sa včelími larvami a medom. Pre včelárov sa tak stáva nepríjemným parazitom. Dospelá májka sa živí rastlinnou potravou, často okvetnými lístkami a listami.

Pozrite si archívnu reportáž z roku 2014 o hoteli pre ucholaky, šváby i chrobáky:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok