Jeden z vyšetrovateľov NAKA opäť nebude môcť pracovať. 7:0 pre rezort vnútra, odkazuje Šutaj Eštok, Kubina reaguje

Krajský súd v Bratislave zamietol návrh na vydanie neodkladného opatrenia v prípade policajtov Štefana Mašina a Pavla Ďurku, ktorí boli dočasne postavení mimo služby. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva vnútra SR. Právny zástupca policajtov Peter Kubina na sociálnej reagoval, že mu rozhodnutie súdu ešte nebolo doručené.

Kubina, Eštok
Foto: Reprofoto: Facebook/Peter Kubina, TASR/Jakub Kotian

Neodkladné opatrenie

Šutaj Eštok v piatok 5. apríla 2024 napísal na sociálnej sieti, že "ani policajtovi Štefanovi Mašinovi neprešla na súde žaloba proti ministerstvu vnútra. Je to už šieste rozhodnutie, ktoré prinieslo neúspech policajtom, ktorí si chceli zo zákona urobiť trhací kalendár."

V prípade Štefana Mačina ako tvrdí advokát Kubina, im zatiaľ rozhodnutie nebolo doručené. Ak by sa však zrušilo neodkladné opatrenie, potom "predpokladáme, že sa tak stalo z rovnakých dôvodov, pre ktoré krajský súd nevyhovel ani Jánovi Čurillovi a Róbertovi Magulovi. V týchto dvoch prípadoch boli podané dovolania pre zásadné porušenie práva na spravodlivý proces odvolacím súdom," zdôraznil.

Zákonné prostriedky

"Rovnako chcú postupovať aj v ostatných prípadoch. Náročnosť veci spočíva v tom, že pre sudcov musí byť mimoriadne ťažké rozhodovať v prostredí, kde sa im držitelia výkonnej moci opakovane vyhrážajú postihom za rozhodnutia, ktoré idú proti ich záujmom. O to viac si treba vážiť tých, ktorí tomuto extrémnemu tlaku odolajú," tvrdí Kubina a dodal, že bojujú zákonnými prostriedkami.

Čo sa stalo s Brankom Kiššom?

Branko Kišš má za sebou dlhoročné policajné skúsenosti a pôsobil na viacerých stupňoch v Úrade boja proti organizovanému zločinu, z ktorého neskôr vznikla NAKA. V októbri 2021 sa stal šéfom NAKA.

K nemu sa vyjadril aj minister vnútra v rámci jeho žaloby. "Taktiež aj Branko Kišš, ktorý si nárokoval na zrušené miesto 1. viceprezidenta PZ, si uvedomil absurdnosť svojho konania a žalobu radšej stiahol," okomentoval Šutaj Eštok.

Dokopy bolo sedem súdnych rozhodnutí so zamietnutím v neprospech klientov advokáta Kubinu.

Šutaj Eštok na záver iba podotkol: "7:0 pre ministerstvo vnútra."

Na Kišša reagoval opäť Kubina s tým, že v jeho prípade šéfovia nerešpektovali nariadené neodkladné opatrenie a neumožnili mu pracovať v súlade s ním. "Preto ho v určitom momente prestalo baviť nechať sa šikanovať, našiel si prácu v súkromnom sektore a odišiel z Policajného zboru," vysvetlil Kubina.

Aj kvôli tomu v jeho prípade žalobu stiahli späť. "V blízkej budúcnosti však bude v jeho prípade podaná antidiskriminačná žaloba," povedal Kubina.

Vyjadrenie ministerstva vnútra

V prípade Ďurku krajský súd potvrdil rozhodnutie prvostupňového súdu, ktorý neodkladné opatrenie nenariadil. "Odvolací súd sa stotožnil so záverom súdu prvej inštancie, že vyhovením návrhu žalobcu v danej veci by došlo k neprípustnému zásahu do kompetencií iného orgánu verejnej moci a táto skutočnosť bráni nariadeniu požadovaného neodkladného opatrenia," podotklo ministerstvo s tým, že bude od žalobcov v oprávnených prípadoch žiadať späť vyplatené mzdové nároky.

Minister vnútra po nástupe do funkcie dočasne pozbavil výkonu štátnej služby viacerých policajtov vrátane tzv. čurillovcov. Odôvodnil to podozrením zo spáchania trestného činu. Keďže mali policajti status chráneného oznamovateľa, podľa Úradu na ochranu oznamovateľov sa mal minister najprv obrátiť naň.

Pozrite si archívnu reportáž zo 6. februára o čurillovcoch.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok