ROZHOVOR: Byť online je pre dnešné deti prirodzené. Je správne zakázať v školách mobily? Odpovedala odborníčka
Rezort školstva navrhol zákaz používania mobilných telefónov na základných školách. Informoval o tom vo štvrtok minister Tomáš Drucker. Oslovili sme odbornú poradkyňu IPčka Zuzanu Juránekovú a spýtali sme sa, ako môže regulácia ovplyvniť vyučovanie na školách.
Komisár pre deti Jozef Mikloško povedal, že víta a podporuje iniciatívu ministra školstva, výskumu, vývoja a mládeže.
Ako upozornil, nekontrolované používanie mobilných telefónov na školách môže mať negatívny vplyv na študijné výsledky, pozornosť, sociálne interakcie aj duševné zdravie detí.
V Téme Dňa sa pre ta3 vyjadril, že jeho úrad sa inšpiroval Francúzskom, kde je úplný zákaz mobilov pre deti do 12 rokov, a potom prichádza ich regulácia. V rámci piatich rokov sa šikana vo Francúzsku znížila.
ta3 si preto pripravila otázky pre odbornú poradkyňu IPčka Zuzanu Juránekovú.
V rozhovore sa dozviete:
- aký vplyv majú na deti technológie,
- či sa dajú využiť aj pri vyučovaní,
- a či bude mať zákaz mobilov efekt na deti.
Minister školstva oznámil reguláciu používania mobilných telefónov na základných školách. Majú podľa vás mobily miesto v školskom prostredí alebo by mali byť zakázané?
Prítomnosť technológií v škole nie je sama osebe problémom, problémom je ich používanie mimo úloh a tém, na ktoré ich chceme v rámci vzdelávania využiť, čo môže spôsobiť rozptýlenie, zníženú koncentráciu a tendenciu venovať pozornosť viacerým veciam naraz, teda tomu, čo hovorí učiteľ, tomu, čo sa deje na pozadí v triede a tomu, čo sa odohráva v online svete.
Taktiež sa na to nedá pozerať globálne, veľmi záleží na tom, o akej vekovej kategórii sa bavíme.
Nuda je často jedným z dôvodov, prečo utekajú aj počas vyučovania do online prostredia a technológií, ale aj potreba byť stále v dianí, aby im nič neuniklo. Tento jav poznáme pod termínom FOMO (Fear of missing out - pozn. red.).
Technológie sú súčasťou života mladých ľudí a téma využívania technológií v školách je výzva pre pedagógov aj pre mladých ľudí v kontexte ich vlastnej sebaregulácie využívania technológií v škole.
Súhlasíte s tým, aby boli mobily na školách zakázané?
Môžu telefóny slúžiť ako učebný nástroj alebo skôr rušia koncentráciu žiakov?
Aj na tému mobilov v škole sa dá nazerať rôznymi optikami. Na jednej sú riziká spojené s pozornosťou, rozptýlením či kyberšikanou a na druhej strane poskytujú príležitosť na zatraktívnenie vyučovacieho procesu.
Digitálne technológie môžu učitelia využívať napríklad pri získavaní informácií, pri tvorbe projektov a spolupráce žiakov na nich, na opakovanie a overovanie učiva cez kvízy a aplikácie, na získavanie spätnej väzby. Potenciál na využitie vo vyučovaní je veľký, napríklad už v tom, ako napomáhajú žiakom s nejakým znevýhodnením.
Samozrejme, je to aj o tom, ako si nastavíme v triede pravidlá na využívanie technológií, aby sme mali čas s nimi aj bez nich. A určite je dôležité ich spolutvoriť spoločne so žiakmi.
Interaktívne triedy, moderné digitálne vybavenie, zmysluplné využitie technológie, aktivita a zapojenie študentov môže byť cesta ako nájsť zdravý prienik. V škole by mal byť priestor pre metódy a aktivity spojené s technológiami, ale aj bez nich. Dôležité je, aby to zapojenie, záujem, aktivita a atraktivita boli prítomné..
V školách bez mobilov. Pozrite si, v ktorých ročníkoch budú úplne zakázané a kde platia výnimky
Bude mať zákaz mobilov efekt na duševné zdravie či správanie detí?
Ako sme spomínali, pre mladých ľudí je prirodzené byť online a mať potrebu byť stále v dianí, aby im nič neuniklo, čo je často spojené s tým, že vďaka tomu, že vedia, čo sa deje, čo je trend, si napĺňajú aj svoje sociálne potreby v rovesníckych vzťahoch. Nejde ani tak o samotnú technológiu a zariadenie ako také, ale o to, čo sa v tom ich online svete deje.
Poznáme také tie „vtipné“ historky o tom, ako reagujú mladí, keď nemajú signál, vypne sa wifi alebo sa im vybije telefón, že sú z toho nervózni, úzkostní a v strese. Je to naozaj o strachu z toho, že niečo dôležité premeškajú, že potrebujú mať a zažiť to, čo zažívajú ostatní.
FOMO môže mať dopady na duševné zdravie, spánok, stravovacie návyky, sebahodnotu či na vzťahy v osobnom kontakte.
Existujú alternatívne spôsoby komunikácie medzi rodičmi a deťmi počas školských hodín? Čo ak dieťa potrebuje mobil v prípade núdze?
Ako alternatíva pre komunikáciu rodičov s deťmi, ktoré ešte nie sú pripravené na používanie smartfónu, sú napríklad inteligentné hodinky, ktoré ponúkajú niektoré technologické vymoženosti, ale zároveň poskytujú ochranu pred obsahmi, ku ktorým by sa potenciálne cez smartfón dostali.
Pozrite si reportáž o tlačovej besede ministra školstva Tomáša Druckera, kde oznámil reguláciu mobilov na školách.