NATO už bojuje, tvrdí Putinova pravá ruka. Podľa neho organizuje ukrajinské útoky na Rusko
Severoatlantická aliancia sa v podstate stala stranou ukrajinského konfliktu a aktívne sa podieľa na ukrajinskom ostreľovaní ruského územia, vyhlásil šéf ruskej bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev, ktorý je považovaný za vplyvného spojenca prezidenta Vladimira Putina.
Hovorí o krvavej Aliancii
V utorok zverejnenom rozhovore s ruským portálom Argumenty aj fakty zároveň 75-ročnú históriu NATO označil za krvavú. Aliancia je podľa jeho slov dlhoročným zdrojom nebezpečenstva, krízou a konfliktov
"Severoatlantická aliancia sa de facto stala stranou ukrajinského konfliktu, aktívne sa podieľa na organizácii ostreľovania ruských území neonacistov," vyhlásil Patrušev. Uviedol tiež, že na pôde NATO sa prijímajú rozhodnutia o dodávkach zbraní s čím ďalej lepšími technickými možnosťami alebo s dlhším dosahom a že inštruktori Aliancie v niekoľkých krajinách cvičia "žoldnierov a diverzantov" za účelom ich účasti v protiruských operáciách.
Demilitarizácia stále na stole
Západ a Severoatlantická aliancia považujú ruskú inváziu na Ukrajinu za nevyprovokovanú a stoja na strane Ukrajiny. Kyjev podporujú finančne aj dodávkami humanitárnej a vojenskej pomoci. Západní predstavitelia však zdôrazňujú, že Ukrajinu v používaní dodaných zbraní na ciele na území Ruska nepodporujú.
Tajomník ruskej bezpečnostnej rady tiež obvinil NATO a USA, že sa usilujú o "zachovanie Ukrajiny alebo aspoň jej časti ako protiruského územia", ktorého jediným zmyslom bude plniť záujmy obranného bloku.
"V tejto súvislosti sú ciele ohľadom demilitarizácie Ukrajiny stále aktuálne," vyhlásil Patrušev. Svoju inváziu na Ukrajinu, začatú vo februári 2022, Rusko dlhodobo zdôvodňuje potrebou susednej krajiny "demilitarizovať a denacifikovať".
Ruská invázia už pripravila o život tisíce ukrajinských civilistov a zrejme ešte vyšší počet ukrajinských vojakov a vyhnala z domovov milióny ľudí.
Pozrite si archívnu reportáž z 2. apríla o tom, že Rusi útočili na ukrajinské elektrárne.