Ako svet oslavuje Veľkú noc. V Nórsku sledujú detektívky, v USA hľadajú vajíčka a v Keni piknikujú

1.4.2024 00:00

Veľká noc je významným kresťanským sviatkom oslavujúcim Ježišovo zmŕtvychvstanie. Tento sviatok je slávený rôznymi spôsobmi nielen v kresťanských komunitách po celom svete, ale aj v mnohých nekresťanských kultúrach, ktoré prijali niektoré z tradícií spojených s Veľkou nocou.

planéta zem
Foto: X/ FarLife

Pozrime sa na zaujímavé svetové tradície, ako sa slávi Veľká noc vo svete. Informácie o Veľkej noci vo svete zhrnula cestovná kancelária na svojom webe.

Veľká noc v Európe

V mnohých európskych krajinách sú tradičnými symbolmi Veľkej noci vajíčka a zajačiky. V Poľsku a na Ukrajine je populárna tradícia zdobenia vajíčok, pri ktorej sa používa vosk a farbivá na vytvorenie rôznych vzorov. V Poľsku sa Veľká noc začína sviatkom Bielej soboty, kedy ľudia nesú košíky plné jedla do kostolov, aby ich požehnali. V týchto košikoch sa často nachádzajú potraviny, ako sú vajíčka, chlieb so soľou a biela klobása.

Vo Veľkej Británii a Írsku je populárna tradícia lovu na vajíčka, kde deti hľadajú čokoládové vajíčka ukryté v záhradách alebo parkoch.

V Španielsku počas Svätého týždňa prebiehajú veľkolepé procesie, pri ktorých ľudia nesú sochy Panny Márie a Ježiša Krista na zdobených oltároch. Hudobný sprievod je neodmysliteľnou súčasťou každej procesie a niektorí ľudia sa dokonca obliekajú do kostýmov biblických postáv.

V Ríme vedie pápež veľkonočnú omšu na Námestí svätého Petra. V niektorých talianskych mestách, ako je napríklad Florencia, sa uskutočňuje udalosť známa ako "Scoppio del Carro", počas ktorej sa historický vozeň naplnený ohňostrojom odpáli s cieľom zabezpečiť dobrú úrodu, stabilitu v občianskom živote a prospešný obchod.

Vo Francúzsku je bežnou tradíciou, že zvony kostolov mlčia od Veľkého piatku až do Veľkonočnej nedele. Opäť zaznejú len v deň Kristovho zmŕtvychvstania.

V Nórsku jednou z najzvláštnejších tradícií počas Veľkej noci je čítanie alebo sledovanie detektívok a kriminálnych príbehov. Noviny publikujú sériové kriminálne príbehy, televízie vysielajú detektívne seriály a mnohé rodiny si vymieňajú knihy s krimi tematikou.

Veľká noc v Severnej a Južnej Amerike

V Spojených štátoch amerických sa Veľká noc tradične slávi náboženskými obradmi a farbením vajíčok. Jednou z najzaujímavejších verejných tradícií je "Easter Egg Roll", kde americký prezident pozýva rodiny s deťmi, aby hľadali vajíčka na južnom trávniku pred Bielym domom.

V niektorých častiach Mexika sú veľkonočné oslavy charakterizované veľkými procesiami, kde ľudia prechádzajú ulicami s podobizňami, symbolizujúcimi Judáša, ktoré neskôr zapália.

V Brazílii je predveľkonočné obdobie rušné kvôli veľkolepému karnevalu v Riu. Požehnanie paliem je začiatkom veľkonočných osláv, po ktorom nasledujú procesie, kedy ľudia nesú sochy Márie a Krista mestom.

V argentínskom meste Bariloche sa počas Svätého týždňa každoročne koná Čokoládový festival, kde je celá ulica venovaná čokoláde. Vrcholom festivalu je rozbitie obrovského niekoľkotonového veľkonočného vajíčka, ktoré sa potom rozdáva medzi ľudí.

Veľká noc v Ázii a na Blízkom východe

Na Filipínach, kde prevláda kresťanstvo ako hlavné náboženstvo, je Veľká noc oslavovaná veľkolepo. Počas Veľkého piatku niektorí veriaci absolvujú krížovú cestu, ktorá zahŕňa reálnu rekonštrukciu ukrižovania, vrátane nosenia kríža a niekedy aj dobrovoľného pribíjania na kríž. Avšak katolícka cirkev a štát tento rituál osláv neuznávajú a odsudzujú.

V Jeruzaleme, kde sa podľa kresťanskej viery odohrali udalosti súvisiace s Ježišovým posledným týždňom, sa konajú špeciálne obrady a procesie, ktoré priťahujú pútnikov z celého sveta. Vrcholom je procesia po Via Dolorosa, ceste, ktorou Ježiš niesol svoj kríž.

V Číne, kde kresťania tvoria len malú časť populácie, sa tradičná Veľká noc neslávi v širokom meradle. Namiesto toho Číňania v tomto období oslavujú Sviatok čistoty a jasu (Čching Ming), počas ktorého uctievajú zosnulých a slávia príchod jari.

Veľká noc v Egypte je veľkolepou oslavou plnou jedla a hudby, a je oslavovaná koptskou komunitou kresťanov. Po skončení pôstneho obdobia a Veľkonočnej nedele prichádza oslavný týždeň nazývaný „Sham El-Nessim“, ktorý má korene vo staroegyptskom jarnom sviatku a je oslavovaný ako kresťanmi, tak aj moslimmi. Počas Sham El-Nessim ľudia trávia čas vonku, piknikujú v parkoch a pri vode.

Veľká noc v Afrike

V Etiópii, krajine s hlbokými kresťanskými tradíciami, je Veľká noc slávená s veľkou vážnosťou. Veriaci sa zúčastňujú dlhých bohoslužieb, ktoré trvajú až do skorého rána, a sú oblečení v tradičných bielych šatách.

V Keni sa na Veľký piatok ľudia zúčastňujú bohoslužieb, ktoré začínajú krížovou cestou. V Nairobi je možné vidieť veľa rodín na turistike v lese Karura a na pikniku, zatiaľ čo v Mombase ožívajú obrovské pouličné trhy, kde sa predávajú tradičné odevy, jedlá či šperky.

Veľká noc je sviatkom s hlbokými koreňmi a bohatou tradíciou, ktorý sa oslavuje rôznymi spôsobmi od pôstnych obradov a procesií po veselé rodinné stretnutia a hľadanie veľkonočných vajíčok. Je to čas obnovy a radosti, ktorý spája ľudí po celom svete.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok