Deň, na ktorý sa nezabúda. Uplynulo 82 rokov od prvého transportu židovských žien do Osvienčimu

25.3.2024 12:43

Uplynulo presne 82 rokov od okamihu, ktorý môžeme považovať za faktický začiatok holokaustu na našom území.

Bol ním odchod prvého vlaku plného židovských žien z popradskej železničnej stanice. Jeho cieľom bol vyhladzovací tábor v Osvienčime. Po ňom nasledovalo ešte 56 takýchto vlakov. 

Vedúci Múzea holokaustu Martin Korčok uviedol, že spomienka sa každoročne koná už od roku 1989, viackrát pod Tatry zavítali aj niektoré z preživších. V súčasnosti podľa neho nežije už žiadna z nich, posledná Regina Pretter zomrela vo Philadelphii minulý rok v novembri.

Najväčšia vražda v novodobých dejinách

"To nie je spomienka len židovskej komunity na vyvraždenie židovského obyvateľstva, je to spomienka celého Slovenska na to, čo sa vtedy udialo a za čím všetkým stála vtedajšia vláda slovenského štátu," upozornil Korčok s tým, že šlo o najväčšiu vraždu v novodobých dejinách. Dodal, že všetko sa nezačalo plynovými komorami a išlo o dlhodobý proces, ktorému predchádzali nadávky, fyzické útoky, legislatívne zmeny, zhromažďovanie a neskôr deportácia. "Už dnes, keď badáme nejaké anomálie, ktoré vedú k niečomu zlému, poučení minulosťou vieme, že je nutné na to upozorňovať, aby sme tak predišli niečomu horšiemu," skonštatoval Korčok. Preživších holokaustu je z roka na rok menej, aj preto sa podľa neho snažia zachovávať ich životné príbehy a používať priame svedectvá v konfrontácii s "popieračmi" a tými, ktorí tragédiu zľahčujú.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok