Kolumbijská vláda a rebeli podpísali mier, ukončili desaťročia trvajúci konflikt

27.9.2016 07:53

Kolumbijská vláda a radikáli z marxistického hnutia Revolučné ozbrojené sily Kolumbie FARC podpísali mierovú dohodu. Oficiálne sa tak skončil 52 rokov trvajúci konflikt, ktorý si vyžiadal 260 000 obetí a sedem miliónov utečencov.

Pero z nábojov

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos a veliteľ Revolučných ozbrojených síl Kolumbie Rodrigo Londono prezývaný "Timochenko" podpísali v pondelok v meste Cartagena ležiacom na pobreží Karibského mora historickú dohodu, ktorá ukončila vyše 50 rokov trvajúci ozbrojený konflikt medzi vládou a touto ľavicovou povstaleckou organizáciou.

Urobili tak perami zhotovenými z nábojov do zbraní, na ktorých bol nápis "Našu minulosť písali guľky, našu budúcnosť napíše vzdelanie", informovala agentúra DPA. "Už neakceptujeme násilie ako prostriedok na obranu myšlienok," povedal Santos s tým, že budúce generácie by mali zamerať svoju energiu na rozvoj krajiny. "Teraz budeme robiť politiku bez zbraní," povedal šéf FARC Londono. "Splníme svoj diel a dúfam, že vláda splní svoj diel," dodal.

Santos sa predtým poďakoval vojakom a polícii, keď na Twitteri napísal: "Vaša obetavosť a odvaha doviedli k tomuto veľkému dňu. Mier je víťazstvo".


Z FARC politická strana

Na slávnostnej ceremónii, ktorá trvala 70 minút, sa zúčastnilo 2500 hostí vrátane generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, amerického ministra zahraničných vecí Johna Kerryho, vatikánskeho štátneho sekretára kardinála Pietra Parolina, kubánskeho prezidenta Raúla Castra či lídrov latinskoamerických štátov. Všetci účastníci mali oblečené košele bielej farby symbolizujúcej mier.

FARC začali ozbrojený boj proti kolumbijskej vláde v roku 1964 po krvavo potlačenom povstaní roľníkov , ktoré bolo armádou. V priebehu desaťročí sa doňho zapojilo niekoľko ľavicových povstaleckých skupín, pravicových polovojenských organizácií a drogových gangov. Odhaduje sa, že si vyžiadal vyše 220.000 mŕtvych, 45.000 ľudí je nezvestných a ďalších sedem miliónov Kolumbijčanov vyhnal z ich domovov.

Na základe mierovej dohody sa uskutoční pozemková reforma a budú odškodnení pozostalí obetí. FARC sa pretransformuje na politickú stranu a jej odhadovaných viac ako 7000 členov zloží v priebehu šiestich mesiacov pod dohľadom OSN zbrane. V nasledujúcich dvoch legislatívnych periódach bude mať FARC zaručených desať poslaneckých mandátov.

Kritika miernych trestov

Počas takmer štyri roky trvajúcich mierových rozhovorov na Kube sa obe strany dohodli aj na samostatnom súdnom systéme pre vyrovnanie sa so zločinmi z čias konfliktu. Pre politické zločiny bude udelená ďalekosiahla amnestie. Kto sa dobrovoľne prizná k účasti na závažnej trestnej činnosti, dostane najviac osemročný trest odňatia slobody.

Mierovú dohodu musia ešte schváliť občania v nedeľňajšom referende. Podľa prieskumov majú navrch jej zástancovia. Odporcovia ako bývalý prezident Álvaro Uribe kritizujú predovšetkým relatívne mierne tresty pre povstalcov.

Aj menšia z kolumbijských ľavicových povstaleckých skupín, Národná oslobodzovacia armáda, chce podporiť víkendové referendum tým, že jej bojovníci  zastavia útoky. Vláda ešte nezačala plánované mierové rozhovory s ELN a požaduje, že musí najprv zastaviť únosy, ktorými financuje svoju činnosť. Európska únia prostredníctvom šéfky svojej diplomacie Federici Mogheriniovej oznámila, že po podpise mierovej dohody vyškrtne FARC zo svojho zoznamu teroristických organizácií.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok