V piatej voľbe generálneho tajomníka OSN skončil Lajčák tretí

26.9.2016 19:23

Portugalský expremiér a bývalý vysoký komisár Organizácie spojených národov pre utečencov António Guterres zvíťazil aj v poslednom neformálnom hlasovaní o kandidátoch na post generálneho tajomníka OSN. Miroslav Lajčák sa umiestnil na treťom mieste.

V piatej voľbe generálneho tajomníka OSN skončil Lajčák tretí
Foto: SITA/MZVaEZ SR

Jeremič získal o jeden negatívny bod menej

Od 15-člennej Bezpečnostnej rady OSN získal Guterres v piatom kole hlasovania 12 pozitívnych a dva negatívne hlasy. Jedna krajina sa hlasovania zdržala. Ako druhý sa umiestnil bývalý šéf srbskej diplomacie Vuk Jeremič, ktorý má rovnaký počet pozitívnych hlasov ako slovenský kandidát - minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Jeremič je pred Lajčákom vďaka tomu, že získal o jeden negatívny hlas menej ako slovenský kolega. Jeremič ich mal šesť, Lajčák sedem. TASR to potvrdil zdroj z prostredia OSN.

Za Lajčákom nasledujú argentínska ministerka zahraničných vecí Susana Malcorrová, bývalý slovinský prezident Danilo Türk, generálna riaditeľka Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru Irina Bokovová z Bulharska, bývalá premiérka Nového Zélandu Helen Clarková, bývalý macedónsky minister zahraničných vecí Srďan Kerim a bývalá moldavská vicepremiérka a ministerka zahraničných vecí Natalia Ghermanová.

Ženám sa nedarilo

Podľa zdroja z prostredia OSN hlasovanie potvrdilo, že jednoznačným lídrom je Guterres, ale aj to, že krajiny príliš nedbajú na princíp regionálnych rotácií. "Potvrdzuje sa, že nárok východoeurópskych krajín sa veľmi neuznáva," uviedol tento zdroj. Rovnako sa podľa neho potvrdzuje fluktuácia hlasov.

Pre Lajčáka je dobré, že sa naďalej pohybuje na popredných priečkach. Ženám sa v tomto hlasovaní príliš nedarilo. O Jeremičovi sa podľa uvedeného zdroja vie, že ho vetujú USA ako jeden zo stálych členov Bezpečnostnej rady OSN.

Hlasovanie o novom generálnom tajomníkovi OSN bolo posledným neformálneho charakteru. Najbližšie sa má uskutočniť 5. októbra a má zahŕňať aj farebné odlíšené hlasovacie lístky, aby bolo možné určiť, ako hlasovalo päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN – Británia, Čína, Francúzsko, Rusko a USA.

Nový šéf OSN nahradí Pan Ki-muna, ktorému sa skončí mandát na konci roka po odslúžení dvoch funkčných období.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok