Ostré pazúry, veľký sosák a mimozemský vzhľad. Najmohutnejší invázny hmyz sa šíri na juhu Európy, dokáže uloviť aj korytnačky
Invázny vodný hmyz mohutnatka sa usadil na Cypre. Táto veľká ploštica je dlhá až 12 centimetrov, má ostré pazúry a mohutný sosák. Jej uhryznutie údajne pripomína zásah elektrickým prúdom. Žije v sladkovodnom prostredí, kde loví ryby, menšie vtáky, či dokonca korytnačky, približuje český portál ČT24.
Obrí hmyz
Obyvatelia Cypru až do roku 2020 neboli na tento invázny druh zvyknutí. Belostóma veľká zvykne obývať rybníky a pomaly tečúce sladké vody od Turecka až po Indiu, približuje ČT24.
Táto mohutná ploštica je čoraz častejšie pozorovaná v kontinentálnej Európe, napríklad aj na Balkáne. Prítomnosť belostómy môže znamenať nebezpečenstvo pre miestne ekosystémy.
Pozrite si video belostómy:
Netypické nálezy v krajine
Belostómu na Cypre si všimli ľudia v prírodných kúpaliskách. Stretnutie s tvorom, ktorý svojimi rozmermi ani tvarom nepripomínal nič známe, vyvolal strach, a tak začali na sociálnych sieťach zverejňovať rozmazané fotky a videá tohto hmyzu.
Tureckí a cyperskí prírodovedci druh identifikovali ako Lethocerus patruelis. Počas ročného pátrania našli sedem zmienok a dva exempláre sa im dokonca podarilo od nálezcov získať.
Ornitológovia zaznamenali prvé hniezdenia inváznych vtákov. Ide o druh, ktorý je agresívny a môže útočiť aj na ľudí, tvrdí odborník
Prírodovedci zatiaľ nemajú dôkazy o tom, že by na Cypre vznikla stabilná populácia tohto malého predátora, zároveň to však ani nevylúčili.
V poslednom čase vedci sledovali šírenie invázneho hmyzu v Bulharsku. Zatiaľ nie sú dostupné kvalitné výskumy o tom, či mal jeho tamojší príchod nejaké väčšie dopady na ekosystémy.