Päť turbulentných rokov, voľby sú za rohom. Toto sú míľniky, ktoré rezonovali v slovenskej spoločnosti

20.3.2024 23:58

Slovensko čakajú prezidentské voľby, ktorými sa symbolicky skončí jedna päťročnica. Prečítajte si päť vybraných míľnikov, ktoré rezonovali v slovenskej spoločnosti.

Matovič, Čaputová, Fico
Foto: Profimedia, TASR/Jaroslav Novák,Martin Baumann

Vojna v bezpečnostných zložkách aj novela trestných kódexov

Po parlamentných voľbách v roku 2020, ktoré poslali Smer-SD do opozície, zažilo Slovensko niekoľko vĺn zatýkania predstaviteľov justície vrátane sudcov alebo podnikateľov a predstaviteľov úradov a inštitúcií z doby, kedy bola Ficova strana pri moci.

"Vojna" v bezpečnostných zložkách sa prejavila napríklad obvinením elitných kriminalistov, ktorí vyšetrovali aj korupčné kauzy. Vlani v lete elitná jednotka NAKA zadržala aj bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Po parlamentných voľbách vlani v septembri sa Smer vrátil k moci a Ficova vláda zrušila Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý dohliada na vyšetrovanie najzávažnejších kriminálnych prípadov, okrem iného aj na korupčné kauzy vládnych predstaviteľov.

Súčasťou plánovaných zmien v trestnom práve bola zníženie trestov za korupciu. Odporcovia vlády za týmito krokmi vidia snahy o zabezpečenie beztrestnosti pre Ficových spojencov. Novela Trestného zákona napokon skončila na Ústavnom súde, ktorý pozastavil účinnosť časti novely.

Pozrite si reportáž z 15. marca o platnosti častí trestnej novely.

Zmena politiky vo vzťahu k Ukrajine

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 poskytovalo Slovensko Ukrajine vojenskú aj humanitárnu pomoc.

Súčasná Ficova vláda však protiruské sankcie a vojenskú podporu Ukrajiny kritizuje.

Slovensko novo poskytuje napadnutej krajine už len prostriedky nevojenského charakteru, materiál z armádnych zásob posielať nemieni. Podľa slovenského premiéra Fica by sa mala EÚ postupne snažiť o štandardizáciu vzťahov s Ruskom.

Pozrite si reportáž o tom, ako premiér Fico apeloval na prímerie na Ukrajine.

Rozpoltená spoločnosť a obavy o demokraciu

Epidémia choroby Covid-19 v rokoch 2020 a 2021 prehĺbila rozdelenie slovenskej spoločnosti. Zatiaľ čo prezidentka Čaputová vyzývala k dodržiavaniu opatrení a plošnému očkovaniu proti covidu, premiér Fico (vtedy opozičný politik) význam očkovania spochybňoval.

Na jeseň 2021 sa krajina s preťaženými nemocnicami ocitala na hranici humanitárnej katastrofy. Vláda v novembri 2021 zaviedla celoštátny lockdown, neskôr začala pandémia ustupovať.

Znepokojenie ohľadom stavu demokracie v krajine po návrate sociálnych demokratov Roberta Fica k moci aktuálne budí napríklad vládne snahy ovládnuť verejnoprávny rozhlas a televíziu.

V piatok 15. marca ľudia na zhromaždeniach protestovali proti chystanému zákonu ohľadom RTVS a dve stovky slovenských novinárov podpísali vyhlásenie na podporu nezávislosti televízie. Predlohu kritizovala aj prezidentka Čaputová.

Pozrite si reportáž o pripravovaných zmenách v RTVS.

Strana 2 / 2
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok