Potvrdili si miesta favoritov. Biden a Trump smerujú k opätovnému súboju v prezidentských voľbách
V najsledovanejších prezidentských primárkach a volebných zhromaždeniach demokratov aj republikánov podľa očakávania bodovali súčasný prezident Joe Biden a bývalý prezident Donald Trump.
Predpokladalo sa, že Biden získa podporu demokratov vo všetkých 15 štátoch, aj keď s výrazným podielom protestných hlasov, pričom prehral len na Americkej Samoe, nezačlenenom území USA, kde zvíťazil podnikateľ Jason Palmer. Jedinú porážku utrpel aj Trump, a to vo Vermonte, kde zvíťazila republikánka Nikki Haleyová.
Miestnosti sa zatvorili
Posledné volebné miestnosti sa zatvorili o 06:00 SEČ na Aljaške, kde sa konal republikánske volebné zhromaždenie. Aljaška a Utah sú posledné dva štáty, kde prognózy ešte neukázali jasného republikánskeho víťaza. Poslední demokrati mohli hlasovať o 05:00 SEČ v Kalifornii, kde bolo okolo 08:00 SEČ spočítaných len 35 % hlasov, ale s jasným víťazstvom Bidena.
Technické problémy v Utahu
Posledným nespočítaným štátom bol okolo 09:30 SEČ Utah, kde sa podľa USA Today volební komisári zaoberali technickými problémami.
Hoci Trump zvíťazil aj na volebnom zhromaždení Republikánskej strany v Utahu, jeho posledná vážna súperka Nikki Haleyová tam získala približne 40 percent hlasov, uviedol denník The New York Times po sčítaní 65 percent hlasov.
Jasní favoriti
Biden a Trump sú jasnými favoritmi na zisk nominácií svojich strán do novembrového druhého kola prezidentských volieb, konštatuje agentúra AP. Hoci sa výsledky primárok a straníckych volebných zhromaždení zdali byť minimálne v niektorých štátoch vopred rozhodnuté, Biden aj Trump čelia v týchto štátoch určitým výzvam.
Pozrite si rozhovor s redaktorom Róbertom Zoľákom.
Haleyová nezamiešala kartami
Zisky nižších desiatok percent republikánskych hlasov v niektorých štátoch, ktoré získala bývalá diplomatka a guvernérka Haleyová, dokázali, že minimálne pre určitú časť umiernených republikánov nie je štvornásobne stíhaný Trump preferovaným kandidátom.
Haleyová však nedokázala zvíťaziť ani v oblastiach, ktoré boli pre ňu demograficky priaznivé, napríklad vo Virgínii, kde okrem Vermontu tvoria významnú časť voličov vysokoškolsky vzdelaní ľudia z predmestí väčších miest, píše agentúra AP.
Hnutie proti Bidenovi
Na druhej strane Biden čelí protestnému hnutiu, ktoré tvoria najmä americkí moslimovia, ktorí nesúhlasia s jeho prístupom k vojne v Gaze, hoci Bidenova administratíva sa v posledných týždňoch uchýlila k ostrejšej rétorike voči Izraelu.
Namiesto hlasovania za Bidena protestujúci voliči na hlasovacom lístku uviedli, že nehlasujú za žiadneho kandidáta. Napríklad v Minnesote tak urobilo najmenej 45-tisíc voličov, čo predstavuje takmer 19 % všetkých hlasov.