Šutaj Eštok: Nemám problém s inštitútom kajúcnika. Politici by sa nemali vyhrážať orgánom, myslí si Števulová
Vypovedal v desiatich známych kauzách a usvedčoval najvplyvnejších ľudí na Slovensku. NAKA obvinila bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy a známeho kajúcnika Ľudovíta Makóa v dvanástich korupčných skutkoch za desiatky tisíc eur, ku ktorým sa nepriznal. O tejto téme sme sa rozprávali s ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom (Hlas-SD) a poslankyňou Zuzanou Števulovou (PS).
Z korupcie ho usvedčuje Peter Petrov, od ktorého mal Makó podľa obvinenia dostávať desaťtisíce eur.
Makó figuruje vo viacerých kauzách. Vypovedal napríklad o bývalom policajnom prezidentovi Tiborovi Gašparovi či súčasnom ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi.
NAKA pod paľbou
"Ja nebudem zasahovať do žiadneho vyšetrovania. Polícia si robí svoju robotu. Makó bol dvorným kajúcnikom vlády Igora Matoviča, ktorá postavila celú politickú pomstu," povedal Šutaj Eštok s tým, že okrem Makóa patria ku kajúcnikom aj František Imrecze, Bernard Slobodník a ďalší.
Števulová reagovala, že NAKA bola v posledných mesiacoch pod paľbou. "Šutaj Eštok neprestajne hovorí o jej reorganizácii a o potrebe reorganizácie. No vykonáva svoju činnosť tak, ako si orgány činné v trestnom konaní majú vykonávať svoju činnosť bez ohľadu na to, o koho ide, či ide o politika alebo bežného občana. Ja si myslím, že to je veľmi dobrý dôkaz toho, že právny štát, brzdy a protiváhy tu fungujú," podotkla.
Vypovedal o Kaliňákovi či Gašparovi. Kajúcnika Makóa NAKA obvinila z prijímania úplatku a nepriamej korupcie
Inštitút kajúcnika
Šutaj Eštok vysvetlil, akú úlohu zohráva v slovenskom trestnom poriadku kajúcnik: "Je to človek, ktorý sa rozhodne spolupracovať a môžu mu byť poskytnuté výhody bez trestnosti v prípade, ak bude spolupracovať a oznámi všetku svoju trestnú činnosť. Kajúcnik, ktorý sa prizná ku všetkej trestnej činnosti, môže byť beztrestný."
V utorok ho ale NAKA opäť obvinila, preto Šutaj Eštok nevidí žiadne opodstatnenie tejto inštitúcie. "Celý príbeh o kajúcnikovi padá a potvrdzuje sa presne to, o čom sme hovorili. Že jednoducho politická pomsta Igora Matoviča a Daniela Lipšica fungovala na to, že potrebovali dostať osobu a dostali ich do väzby. Nasľubovali im hory-doly, a takto začali trestné stíhania a začal sa svätý boj proti všetkým smerákom a hlasákom," dodal Šutaj Eštok.
Svätý boj a pomsta
Števulová však s ministrom vnútra nesúhlasila a tvrdí, že na jeho mieste by bola veľmi opatrná, aké veci sa podsúvajú verejnosti.
"Hovoriť niečo ako svätý boj, pomsta a podobne z pozície ministra vnútra, pod ktorým sú tieto policajné orgány, považujem za vyslovene nebezpečné," podotkla.
Trestná politika je podľa nej jedno z najdôležitejších oprávnení štátu, ktoré "vo vzťahu k svojim občanom, ktorí dali štátnej moci volebným právom tú moc realizovať, tú trestnú politiku vôbec môžeme vykonávať."
Nechajme rozhodovať NAKU a nezávislé súdy
Ak by bola Števulová na pozícii ministerky vnútra, nikdy by si nedovolila podsúvať verejnosti dohady o tom, "kto, ako, prečo a začo rozhodoval".
"Máme tu NAKU, nezávislé súdy, ktoré v prípade, ak sú podozrenia, majú rozhodovať o tom, či začnú trestné stíhanie, vznesú obvinenia v obžalobu a nakoniec toho človeka odsúdia," vysvetľuje a radí, nech im ten priestor necháme a politici nech nekonšpirujú.
Spravodlivosť a vyhrážanie sa orgánom
"Ja nemám problém s inštitútom kajúcnika. Chceme, aby tu normálne fungovala spravodlivosť," vysvetlil Šutaj Eštok. Podľa Števulovej by ale "politici nemali dezinterpretovať veci a podsúvať nejaké stanoviská verejnosti".
Politici by sa taktiež podľa nej nemali miešať a podsúvať orgánom činným v trestnom konaní veci, ktoré nie sú založené na faktoch, či vyhrážať sa im zrušením.
Celú reláciu Téma si môžete pozrieť vo videu nižšie: