Učitelia stupňujú štrajk, zapojilo sa ich asi dvetisíc
Učitelia opäť štrajkujú. Do pokračovania stupňovaného štrajku, ktorý organizuje Iniciatíva slovenských učiteľov sa podľa Vladimíra Crmomana zapojilo 2000 učiteľov z viac ako 150 škôl. K štrajku sa však nepripojili odborári.
Brífing pred ministerstvom financií
Vo viacerých mestách podľa Crmomana tiež vznikajú štrajkové skupiny, ktoré išli pred školy nezapojené do štrajku. Učiteľom týchto škôl pritom rozdávali materiál iniciatívy, aby sa nebáli do štrajku zapojiť. Škôl, ktoré mali vyše 50-percentnú účasť učiteľov zapojených do štrajku, bolo 50.
Iniciatíva učiteľov zvolala brífing pred ministerstvo financií v Bratislave. Práve ministerstvo financií má totiž podľa iniciatívy štúdie o tom, ako sú dôležité investície do školstva. Branislav Kočan z Iniciatívy slovenských učiteľov hovorí, že Inštitút finančnej politiky už v januári 2011 vypracoval komentár, v ktorom konštatuje, že investícia do vzdelávania sa oplatí a je jedna z najvýnosnejších investícií pre jednotlivca aj pre spoločnosť.
Vzdelávanie a HDP
V ďalšom komentári z marca 2012 inštitút podľa Kočana tvrdí, že kvalitnejšie základné vzdelávanie môže zvýšiť HDP v roku 2050 až o deväť percent a odporúčanie Inštitútu finančnej politiky z roku 2012 hovorí, že treba dať prioritu pre výdavky na vzdelávanie voči ostatným rozpočtovým oblastiam. Štúdia OECD Education at a Glance však ukazuje, že do vzdelávania investujeme podpriemerne.
Kočan hovorí, že je mu záhadou, prečo ministerstvo financií nechce investovať do školstva. Crmoman navyše tvrdí, že učiteľov do 30 rokov je len asi 10 percent, za posledné roky sa znížil, a mladým ľuďom chýba motivácia vstupovať do školstva.
Plán stupňovaného štrajku
Stupňovaný štrajk sa začal v utorok 13. septembra hodinovým prerušením práce. Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov uviedol, že sa doň zapojilo 1 773 učiteľov zo 106 škôl zo všetkých krajov. Pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve je pritom približne 89-tisíc.
Podľa plánu chcú učitelia pokračovať v štrajku vo štvrtok 29. septembra trojhodinovým prerušením práce a v piatok 7. októbra plánujú učitelia štrajkovať štyri hodiny. Ak sa iniciatíva nedohodne s vládou, plánuje aj po tomto termíne zvyšovať intenzitu a rozsah štrajku, ktorý môže vyvrcholiť úplným a neobmedzeným štrajkom.