Viac ako o estetický ide o zdravotný problém: Obezitou trpí viac ako miliarda ľudí, najhoršie sú na tom ostrovné krajiny

3.3.2024 00:00

Na svete je viac ako miliarda obéznych osôb, uviedol server BBC News s odkazom na štúdiu publikovanú v odbornom časopise The Lancet. Podľa údajov z roku 2022 sa táto situácia týka 159 miliónov detí a 880 miliónov dospelých.

Nadváha, obezita
Foto: Profimedia

Najvyššia miera obezity u žien je v západoafrickom Togu a na tichomorskej Americkej Samoi, kde je spoločne s ostrovným štátom Nauru aj najvyšší podiel obéznych mužov. V týchto krajinách žije 70 až 80 percent dospelých so spomínaným ochorením.

Spôsob riešenia obezity

Medzinárodný vedecký tím upozornil na to, že je potrebné zmeniť spôsob riešenia obezity. Tá zvyšuje riziko vzniku mnohých závažných zdravotných problémov, ako sú srdcové ochorenia alebo cukrovka druhého typu.

Výskumník Majid Ezzati z Kráľovskej univerzity v Londýne uviedol, že u národov žijúcich na ostrovoch sa situácia odvíja od dostupnosti nezdravých potravín, ktoré sú v niektorých prípadoch propagované agresívnymi kampaňami. 

Ezzati zároveň spomenul, že je zaskočený tým, ako rýchlo sa situácia mení. Počet krajín, ktoré čelia rastúcemu počtu obéznych osôb, sa zvýšil. Naopak miesta, v ktorých je najväčším problémom podváha, sa znížili.

"Štúdia zvýrazňuje dôležitosť prevencie od nízkeho veku pomocou stravy, fyzickej aktivity a adekvátnej starostlivosti," uviedol predseda Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

"Dopady udalostí, ako sú pandémie covidu-19, vojna na Ukrajine a klimatické zmeny, môžu spôsobiť nárast prípadov obezity i nadváhy, a to kvôli chudobe a vysokým cenám zdravého jedla," povedala podľa BBC spoluautorka výskumu Guha Pradípová. Hoci množstvo ľudí s podváhou kleslo o 50 percent, tá zostáva aj naďalej výrazným problémom predovšetkým v chudobných komunitách, poznamenali vedci.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok