Ústavný súd porušil vlastnú judikatúru, tvrdí minister Susko. Je neštandardné, že rozhodli ešte pred publikovaním novely
Plénum Ústavného súdu pozastavilo účinnosť časti veľkej vládnej novely Trestného zákona. Ústavný súd rozhodol napriek tomu, že novela ešte nevyšla v Zbierke zákonov. V Téme sme o rozhodnutí Ústavného súdu diskutovali s ministrom spravodlivosti Borisom Suskom.
Rozhodnutie pléna Ústavného súdu ale nebolo jednomyseľné. Ústavný súd pozastavuje nižšie tresty a kratšie premlčacie lehoty. Pozastavenie účinnosti sa netýka Úradu špeciálnej prokuratúry, ten sa ruší k 20. marcu, čo znamená prechod prokurátorov ÚŠP na Generálnu prokuratúru a presun ich prípadov na Krajské prokuratúry.
Médiá vedeli o rozhodnutí skôr ako minister
Rozhodnutie Ústavného súdu o pozastavení účinnosti bolo doručené na ministerstvo spravodlivosti v stredu vo večerných hodinách. Borisa Suska mrzí, že novinári mali informácie skôr ako bolo rozhodnutie zverejnené.
Toto rozhodnutie pozastavuje účinnosť o celom Trestnom zákone a dvoch ustanovení trestného poriadku a novelizácie zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb. V ostatných častiach v návrhu prezidentky a opozície pozastaveniu účinnosti Ústavného súdu nevyhovel. Tie nadobudnú účinnosť 15. marca, resp. 20. marca, pokiaľ ide o ÚŠP.
Ústavný súd pozastavuje viaceré paragrafy novely Trestného zákona. Stopnutiu zmeny, dôsledkom ktorej sa ruší ÚŠP, nevyhoveli
Ústavný súd začal písať novú knihu judikatúry
Publikáciu ministerstvo spravodlivosti zverejní v primeranej lehote, čiže do nadobudnutia účinnosti zákona. Kedy to približne bude, to Susko ešte nevedel povedať, no odhaduje to na niekoľko dní či týždeň.
Myslí si, že je neštandardné, že Ústavný súd rozhodol ešte predtým, ako novela bola publikovaná v zbierke zákonov. Podľa doterajšej judikatúry Ústavný súd môže rozhodnúť o zákone, až keď zákon nadobudne všetky atribúty zákona.
Jedným z týchto atribútov je aj to, že zákon bol uverejnený v zbierke zákonov, že nadobudol platnosť. Ak atribút nie je naplnený, tak je to prekážkou vôbec začatia konania ÚS. “Ústavný súd porušil vlastnú judikatúru a začal písať novú knihu judikatúry do budúcnosti,“ myslí si Susko.
Novela je stále u predsedu parlamentu
Minister spravodlivosti uviedol, že novela je stále u predsedu parlamentu Petra Pellegriniho. Susko povedal, že ju ešte neobdržali, a to je dôvod, prečo ju nepublikovali v zbierke zákonov.
Susko je presvedčený, že “Ústavný súd nemá problém so samotným procesom schvaľovania, má problém skôr s obsahovou stránkou Trestného zákona“.
“Pozastavením účinnosti Ústavný súd nič iné nepovedal, len to, že chce viac času na to, aby mohol posúdiť, či jednotlivé ustanovenia Trestného zákona sú alebo nie sú v rozpore s ústavou,“ povedal minister. Môže to podľa neho dopadnúť tak, že Ústavný súd posúdi, že ustanovenia nie sú s rozpore s ústavou a nadobudnú účinnosť v Trestnom zákone.
ÚS nenamietal zrušenie ÚŠP. To Susko vnímal pozitívne. Podľa neho ÚŠP porušoval ľudské práva a Ústavný súd akceptoval, že v novele nedochádza k rozporu s ústavou.
Celý rozhovor s ministrom spravodlivosti si môžete pozrieť nižšie: