Česko na samite V4 hovorilo o iniciatíve na získanie zbraní pre Ukrajinu. Pellegriniho mrzí kritika Slovenska za návrh mierových rokovaní
V Prahe sa vo štvrtok dopoludnia uskutočnil parlamentný samit krajín Vyšehradskej štvorky, ktorý bol tentokrát čiastočne rozšírený aj o Ukrajinu.
Zástupcov zákonodarných zborov privítala v Lichtenštajnskom paláci predsedníčka Poslaneckej snemovne českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová a predseda Senátu Miloš Vystrčil. Slovensko na stretnutí zastupuje predseda NR SR Peter Pellergini.
Zástupcovia parlamentov sa zišli už v stredu na pracovnej večeri v sídle českého Senátu. Do hlavného mesta ČR na dvojdňové stretnutie pricestoval predseda poľského Sejmu Szymon Holownia, predsedníčka poľského Senátu Malgorzata Kidawová-Blońská, podpredseda Národného zhromaždenia Maďarska Csaba Hende a tiež predseda Najvyššej rady Ukrajiny Ruslan Stefančuk. Pellegrini do Prahy priletel priamo z pracovnej návštevy Írska, preto na stredajšiu galavečeru zhruba hodinu meškal.
V4 a Ukrajina
Štvrtkový samit bol rozdelený do dvoch častí. Najskôr politici rokovali len vo formáte V4, a to o spolupráci krajín v oblasti ekonomickej, energetickej a migračnej politiky. Druhá časť samitu sa týkala ruskej agresie na Ukrajine, preto sa uskutočnil v rozšírenom formáte aj s jej zástupcami.
Hosťujúca ČR prizvala Stefančuka podľa vyjadrenia českého parlamentu "s ohľadom na mimoriadne geopolitické dianie". Šéfka snemovne dodala, že je podľa nej dôležité niektorým politikom pripomenúť, že agresiu na Ukrajine rozpútalo Rusko, ktorého režim je zodpovedný za smrť tisícov nevinných ľudí. Vystrčil pred samitom podotkol, že názory krajín na agresiu na Ukrajine sú rozdielne, ale politici sú tu preto, aby spolu komunikovali a hľadali riešenie.
Pozrite si živý vstup redaktorky Kordiakovej:
Pellegrini sa stretol so Zemanom. Pred samitom V4 si odskočil na jednohubky s bývalým prezidentom ČR
Iniciatíva na pomoc Ukrajine a pokračovania V4
Česká republika by chcela začať iniciatívu na získanie zbraní pre Ukrajinu, pretože podľa nich ich k dosiahnutiu mieru potrebuje, povedala česká predsedníčka Poslaneckej snemovne českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová.
Predseda českého Senátu Miloš Vystrčil uviedol, že sa zhodli na vete, ktorú predniesol predseda NR SR Peter Pellegrini: "Všetci stojíme za Ukrajinou", ale nezhodli sa už na tom, čo táto veta znamená. Či je to len o humanitárnej podpore, pomoci pri obnove Ukrajiny, pomoci utečencom alebo aj o vojenskej podpore a dodávkach zbraní.
Padla aj konkrétna otázka, či má zmysel stretávať sa ako krajiny. Predstavitelia sa zhodli na tom, že pokračovania stretnutí zmysel majú, Poľsko dokonca navrhlo online platformu na výmenu názorov.
Predseda poľského Sejmu Szymon Holownia ubezpečil verejnosť, že táto formácia bude pokračovať a nebude to kópia Európskej únie. Povedal, že na stretnutí nie je nikto, kto by bol na strane Ruska či kto by hovoril, že pravda je uprostred.
“Čím rýchlejšia je pomoc pre Ukrajinu, tým rýchlejšie skončí vojna,“ povedala predsedníčka poľského Senátu Malgorzata Kidawová-Blońská a myslí si, že Poľsko a Česká republika hovoria jedným hlasom.
Slovenský zástupca na V4
Peter Pellegrini je presvedčený, že formát V4 má stále zmysel. “Náš región žije inými témami ako Západ. Na pôde Európskej únie musí znieť hlas nášho regiónu,“ povedal predseda NR SR. Vyjadril sa aj k migrácii a povedal, že sa zhodli na tom, že treba „riešiť migráciu v krajinách, kde sa začína a nie ju hasili potom na pôde našich krajín, keď už je neskoro“.
Uviedol, že sa zhodli sme sa na mnohých veciach, ale na niečom sme sa aj nezhodli. Po minulom roku, čo bol najintenzívnejší rok pomoci Ukrajine, sme podľa Pellegriniho v tomto roku stále v slepej uličke a nevidíme riešenie tohto vojenského konfliktu.
Mierové rokovania
Je mu ľúto, že Slovensko je kritizované za navrhovanie mierového rokovania, napriek tomu, že bolo medzi prvými, kto pomohol v konflikte.
Slovensko podporuje Ukrajinu vo všetkých smeroch, ale niekto vo svete musí navrhnúť mierové rokovania, aj s dopredu známym výsledkom, že zlyhajú. “Hovoriť o mieri je v záujme celého sveta,“ povedal predseda.
“Ak sa o ne ani nepokúsime, a sústredíme sa len na vojenské riešenie, tak sa o rok znovu stretneme a budeme konštatovať, že obetí je 10 až 100-tisíc viac ako je dnes,“ myslí si slovenský politik.
Pozrite si celú tlačovú besedu V4:
Stretnutie predsedov vlád
V utorok sa v Prahe v rámci platformy V4 stretli predsedovia vlád. Podľa českého premiéra Petra Fialu sa zhodli na spolupráci v oblasti energetiky a poľnohospodárstva či boja s nelegálnou migráciou, ale rozdeľuje ich postoj k vojne na Ukrajine. Zatiaľ čo ČR a Poľsko chcú Kyjev naďalej podporovať aj vojensky, SR a Maďarsko to odmietajú. Fiala však ocenil zhodu politikov na tom, že ruská agresia na Ukrajine je porušením medzinárodného práva a že napadnutému štátu je potrebné pomáhať.