Slovensko si v eurozóne požičiava najdrahšie po Taliansku, tvrdí analytik. Budeme mať problém so splácaním dlhu?
Slovensko si spomedzi všetkých krajín eurozóny už požičiava najdrahšie po Taliansku, investori hodnotia Bratislavu čoraz rizikovejšie a financovanie dlhu krajiny je nákladnejšie. Informoval o tom analytik bankového domu Slovenská sporiteľňa Marián Kočiš.
Reagoval tak na výsledky utorkového predaja desaťročných dlhopisov Slovenska v objeme tri miliardy eur (asi 90 miliárd korún) pri priemernom ročnom výnose 3,78 percenta.
Drahšie požičiava už len Taliansko
Riziková prirážka slovenských dlhopisov voči výnosom porovnateľných cenných papierov nemeckej vlády presiahla 1,3 percentuálneho bodu. V rámci eurozóny si tak drahšie požičiava už len Taliansko, kde prirážka aktuálne predstavuje 1,45 percentuálneho bodu, poznamenal analytik.
Kočiš uviedol, že ešte vlani v lete si Slovensko požičiavalo za podobných podmienok ako Španielsko či Portugalsko, kde riziková prirážka teraz predstavuje od 0,65 do 0,9 percentuálneho bodu.
Mohli by sme ušetriť 120 miliónov eur
Ekonóm spočítal, že len pri spomínanej emisii slovenských dlhopisov by krajina za desať rokov ušetrila na úrokoch 120 miliónov eur, ak by naďalej dokázala financovať svoj dlh podobne ako Španielsko. Zvýšené rizikové prirážky sa u Slovenska prejavili už skôr, keď krajina predávala dlhopisy.
Podľa neho existuje nezanedbateľná možnosť, že po decembrovom znížení ratingu Slovenska, ku ktorému pristúpila agentúra Fitch, k rovnakému kroku v najbližších mesiacoch pristúpia aj ďalšie ratingové agentúry.
Obavy
"Na jednej strane je nízka miera konsolidácie verejných financií, čo priamo ovplyvňuje aj ich dlhodobú udržateľnosť. K tomu sa pridáva reálne ohrozenie, že Slovensko (minimálne dočasne) príde o zdroje z európskych fondov, respektíve o peniaze z plánu obnovy, čo súvisí s úpravami v Trestnom zákonníku a s obavami Európskej komisie ohľadom potenciálneho ohrozenia vlády práva na Slovensku a zatiaľ neschválenými výdavkovými limitmi," uviedol Kočiš.