Netanjahu predstavil plán, ako bude vyzerať Pásmo Gazy po vojne. Palestína ho tvrdo odmieta
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu predložil prvý oficiálny plán na povojnové usporiadanie v Pásme Gazy, ktorý počíta s izraelskou bezpečnostnou kontrolou nad týmto palestínskym územím, ktoré doteraz ovláda radikálne hnutie Hamas, a s civilnou samosprávou prostredníctvom nezávislých palestínskych zástupcov. Informovali o tom agentúra Reuters a server The Times of Israel. Predstavitelia Palestínskej autonómie návrh odmietli ako de facto novú okupáciu Gazy.
Rozhovory dvoch strán
Podľa jednostranového dokumentu, ktorý premiér predstavil členom bezpečnostného kabinetu a ktorý bol potom uvoľnený na zverejnenie, si má Izrael udržať bezpečnostnú kontrolu nad všetkým územím západne od rieky Jordán, teda vrátane okupovaného Západného brehu a Pásma Gazy, kde chcú mať Palestínčania svoj nezávislý štát.
ToI poznamenal, že dokument prevažne sumarizuje princípy, o ktorých Netanjahu hovorí od začiatku vojny, ale je to prvýkrát, čo ich predložil na prerokovanie a formálne schválenie členom vlády.
V uvedených dlhodobých cieľoch Netanjahu odmieta „jednostranné uznanie“ palestínskeho štátu. Urovnanie vzťahov s Palestínčanmi možno podľa neho dosiahnuť len priamymi rozhovormi medzi oboma stranami - nešpecifikoval však, kto by mal konať za palestínsku stranu.
V strednodobých cieľoch potom premiér zdôraznil, že je potrebné dosiahnuť demilitarizáciu a deradikalizáciu Pásma Gazy. Nespresnil pritom, kedy má táto strednodobá fáza začať ani ako dlho bude trvať. Obnovu Pásma Gazy, ktorej veľkú časť porovnala izraelská ofenzíva so zemou, však podmieňuje úplným odzbrojením tohto územia.
Nahradenie vlády Hamasu
Netanjahu tiež navrhuje, aby sa Izrael podieľal na ochrane hranice medzi Pásmom Gazy a Egyptom a aby v tejto oblasti vrátane prechodu v Rafahu spolupracoval s Egyptom a Spojenými štátmi v boji proti pašeráctvu.
Pokiaľ ide o nahradenie vlády Hamasu v Pásme Gazy a zachovanie verejného poriadku, navrhuje Netanjahu spolupracovať s miestnymi zástupcami, „ktorí nie sú napojení na teroristické krajiny alebo skupiny ani nimi nie sú finančne podporovaní“.
Súčasne vyzýva na zrušenie agentúry OSN pre palestínskych utečencov a jej nahradenie inými medzinárodnými humanitárnymi organizáciami.
„Premiérov súhrn princípov odráža širokú verejnú zhodu ohľadom cieľov vojny a nahradenia vlády Hamasu v Gaze civilnou alternatívou,“ uviedol vo vyhlásení úrad predsedu vlády.
Reakcia Palestíny
Hovorca predsedu palestínskej samosprávy Mahmúda Abbása agentúre Reuters povedal, že Netanjahuov návrh je odsúdený na neúspech rovnako ako všetky ostatné pokusy Izraela zmeniť geografickú a demografickú realitu Pásma Gazy.
Návrh odsúdilo aj palestínske ministerstvo zahraničia na Západnom brehu. Vo svojom vyhlásení ho označilo za „oficiálnu reokupáciu Pásma Gazy a vnútenie izraelskej kontroly nad ním“ a za „plán, ktorý má predĺžiť genocídu nášho ľudu, a pokus o získanie času na realizáciu plánov na jeho vysídlenie“.
Súčasne vyzvalo Spojené štáty a ďalšie západné krajiny, aby uznali Palestínu ako nezávislý štát a umožnili jej stať sa členským štátom OSN.
Pozrite si archívnu reportáž zo 7. februára o tom, ako Netanjahu odmieta prímerie Hamasu: