Európska komisia zareagovala na protesty farmárov. Chce zjednodušiť predpisy pre poľnohospodárov
Európska komisia predložila návrhy na zjednodušenie administratívnej záťaže poľnohospodárov a ďalšie opatrenia na zmiernenie tlaku, ktorému poľnohospodári čelia.
Okrem iného by sa mali zjednodušiť niektoré podmienky, ktoré musia poľnohospodári v Európskej únii splniť, aby mohli získať dotácie, a znížiť počet kontrol v poľnohospodárskych podnikoch až o 50 %.
Protesty naprieč Európou
Komisia zverejnila návrh okrem iného v deň protestov poľnohospodárov v strednej a východnej Európe proti poľnohospodárskej politike EÚ. O návrhoch budú v pondelok rokovať ministri poľnohospodárstva 27 členských štátov EÚ na zasadnutí v Bruseli.
Na výzvu poľnohospodárskych organizácií vo východnej a strednej Európe sa vo štvrtok konali demonštrácie a protestné jazdy poľnohospodárov, ktoré boli okrem iného zamerané proti agrárnej politike EÚ. K protestom sa pridali aj slovenskí farmári.
Návrhy komisie
Komisia vo svojich návrhoch tiež uvádza, že chce zmierniť požiadavky na zachovanie trvalých trávnych porastov, aby zmiernila stratu príjmov, ktorú to znamená pre bývalých chovateľov dobytka, ktorí prešli na pestovanie iných plodín.
Zoznam obsahuje aj objasnenie používania pojmov "vyššia moc" a "výnimočné okolnosti", aby sa zabránilo sankcionovaniu poľnohospodárov za nedodržiavanie podmienok spoločnej poľnohospodárskej politiky. V marci EK plánuje spustiť online konzultácie a neskôr vypracovať podrobnú analýzu s cieľom identifikovať najzávažnejšie vplyvy zložitého právneho rámca na poľnohospodárov.
Komisia navrhuje najmä "zjednodušiť metodiku niektorých kontrol" s cieľom "znížiť počet návštev poľnohospodárskych podnikov zo strany vnútroštátnych správnych orgánov až o 50 %". Zámerom je "racionalizovať a spresniť hodnotenie monitorovania plôch" prostredníctvom "automatizovanej analýzy snímok" z európskeho satelitného programu Copernicus. "Toto opatrenie priamo reaguje na požiadavky členských štátov," uviedla EK v tlačovej správe.
Odhodlaná komisia
"Komisia je naďalej plne odhodlaná nájsť riešenia na zmiernenie tlaku (...) a pomôcť našim poľnohospodárom zabezpečiť potravinovú bezpečnosť," uviedla šéfka EK Ursula von der Leyenová.
Komisia už v januári navrhla opatrenia na čiastočné obmedzenie dovozu poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny a väčšiu flexibilitu pravidiel týkajúcich sa nevyužívanej pôdy. Poľnohospodársky sektor však tieto ústupky považoval za značne nedostatočné, v súlade s členskými štátmi, ktoré žiadali ambicióznejšie opatrenia. Návrhom sa tiež nepodarilo ukončiť poľnohospodárske protesty, ktoré v posledných mesiacoch zachvátili mnohé európske krajiny.