Štyri veci, ktoré potrebujete vedieť o bratislavskom summite

14.9.2016 10:53

Bratislavský summit Únie nie sú len nepríjemné dopravné obmedzenia pre obyvateľov a návštevníkov hlavného mesta. Pozrite si hlavné fakty o tejto očakávanej udalosti.

Štyri veci, ktoré potrebujete vedieť o bratislavskom summite
Foto: SITA

1) Kde bude hlavné dejisko rokovaní lídrov Únie

Hlavným dejiskom piatkovej neformálnej schôdzky 27 lídrov členských štátov Európskej únie bez Veľkej Británie bude Bratislavský hrad. Delegácie bude na hrade hostiť predseda vlády Robert Fico, rokovania bude viesť predseda Európskej rady Donald Tusk a na neformálnom summite sa zúčastní aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. 

2) Summit má vlastné logo s vlajkami v tvare Hradu

Bratislavský summit má zároveň svoje vlastné logo, je ním silueta Bratislavského hradu tvorená vlajkami 27 krajín a Európskej únie. Uvádza sa to v špeciálnom newslettri k bratislavskému summitu, ktorý vytvoril Sekretariát predsedníctva SR v Rade Európskej únie na ministerstve zahraničných vecí.

14349055-10210523042173042-303895823-n-1_0a000002-10d7-6ddd.png Foto:

„Logo je štandardnou súčasťou podujatí na najvyššej úrovni. Vizuálna identita neformálneho zasadnutia 27 hláv štátov a predsedov vlád krajín Európskej únie, ktoré sa koná počas historicky prvého slovenského predsedníctva v Rade EÚ, je tvorená špecifickou kolážou zástav členských štátov EÚ a zástavy EÚ,“ píše sa v newslettri s tým, že pre ľahkú identifikáciu miesta konania zvolili siluetu Bratislavského hradu. Logo vytvoril grafický dizajnér a zároveň autor loga slovenského predsedníctva v Rade EÚ Jakub Dušička.

3) Čo si európski lídri v Bratislave pozrú

Na Hrade budú lídri diskutovať doobeda aj poobede. Na obed ale pôjdu loďou k Danubiane. V jednom z najmladších európskych múzeí moderného umenia (Danubiana Meulensteen Art Museum) absolvujú krátku prehliadku. Múzeum má unikátnu polohu na cípe polostrova v toku Dunaja na rozhraní troch krajín – Slovenska, Rakúska a Maďarska.

Momentálne sú tam vystavené diela Joana Miróa a skupiny výtvarníkov CoBrA. Výstavu, ktorá je súčasťou kultúrneho programu predsedníctva, otvorila holandská princezná Beatrix pri príležitosti odovzdania predsedníctva v Rade EÚ Slovensku. 

K múzeu sa doplavia loďou Regina Danubia, ktorá je nazývaná aj „plávajúca slávnostná a kongresová sieň na Dunaji“. Na nej prezidenti a premiéri absolvujú neformálny obed. Loď má kapacitu 400 pasažierov, je dlhá 70 metrov a široká 11 metrov. 

Po skončení vrcholovej schôdzky zavítajú niektorí lídri aj do Incheba Expo Bratislava, kde bude presscentrum, akreditačné stredisko, infopoint, miestnosti pre národné brífingy a tlačovú konferenciu. V tlačovom centre bude k dispozícii viac ako 800 pracovných miest, 40 televíznych kabín, 20 rozhlasových kabín, päť národných brífingových miestností a 30 externých stand-upových pozícií s výhľadom na Bratislavský hrad. Tlačovková sála má kapacitu 350 miest na sedenie a bude v nej zabezpečené tlmočenie do slovenského, anglického, nemeckého a francúzskeho jazyka. Na summit sa registrovalo viac ako 1 300 novinárov z takmer 70 krajín.

4) Čo chce bratislavský summit dosiahnuť

Hlavnou úlohou rokovaní je začať sebareflexiu EÚ a hľadať odpovede na otázku, ako bude vyzerať Únia po odchode Veľkej Británie. Cieľom summitu je vyslať jasný signál, že EÚ je stále silná, schopná dosiahnuť dohodu a priniesť zlepšenia do každodenného života svojich občanov. 

Neformálny summit by sa mal stať začiatkom tzv. Bratislavského procesu, ktorý bude pokračovať na Malte a v Ríme na jar v roku 2017 pri oslavách 60. výročia podpisu Rímskych zmlúv. Lídri sa počas rokovaní v Bratislave nevyhnú ani témam migrácie, bezpečnosti či boja proti terorizmu. Hovoriť budú aj o podpore investícií a o návrhoch na posilnenie tzv. Junckerovho investičného plánu, ale aj o digitalizácii či nezamestnanosti mladých.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok