ROZHOVOR: Meteosenzitivita sa nás týka. Lekár vysvetľuje, ako nás ovplyvňujú výkyvy počasia
S otepľovaním planéty súvisia aj náhle zmeny počasia. Množstvo ľudí pri nich trpí nepríjemnými stavmi, bolesťami či únavou. O citlivosti na počasie sme sa porozprávali s prezidentom Asociácie súkromných lekárov Mariánom Šóthom.
V rozhovore sa dočítate:
- čo je to meteosenzitivita,
- ako nás ovplyvňuje náhla zmena počasia,
- ako zmierniť nepríjemné stavy,
- ktorí ľudia sú na podobné zmeny náchylnejší.
Ako ovplyvňujú náhle zmeny počasia ľudský organizmus?
Napriek tomu, že žijeme v pásme striedania sa ročných období a obyvateľstvo tohto regiónu je zvyknuté na striedanie zimy a tepla, súčasné obdobie prináša veľmi razantne a neočakávane zmeny.
V súčasnosti čelíme enormne teplému počasiu, čo, samozrejme, zmetie aj rastlinnú a živočíšnu ríšu, nás ľudí nevynímajúc, nemôžeme sa potom čudovať, že sú ľudia pri takýchto zmenách malátni, ospalí, nevyspatí, s bolesťou hlavy, bolesťou kĺbov či svalov.
Pozrite si archívnu reportáž o výkyvoch počasia vo svete.
Čo je to meteosenzitivita?
Sú to príznaky, ktoré si nevieme vysvetliť logicky a medicínsky a sú vo veľkej miere závislé od zmeny počasia.
Čo by mali ľudia robiť, jestvuje možnosť zmiernenia týchto príznakov?
Určite áno, každý meteosenzitívny človek vie, kedy jeho kĺby reagujú na zmenu počasia a mnohokrát sa vie brániť prechodným užitím lieku zmierňujúceho bolesť (analgetika) alebo si dá v daný deň pokojový režim.
Ovplyvňujú výkyvy počasia aj vás?
Ktoré skupiny obyvateľov sú na tieto zmeny náchylnejšie?
Sú to väčšinou pacienti po operáciách kostí a kĺbov, ale aj ľudia trpiaci chronickými ochoreniami, ako cukrovka (diabetici), pacienti so zvýšeným krvným tlakom (hypertonici) a ľudia trpiaci na bolesti hlavy.