Parlament prijal novelu Trestného zákona. Na aké zmeny sa majú Slováci pripraviť?
Parlament schválil novelu Trestného zákona. Napriek skrátenému legislatívnemu procesu, prijatie predchádzalo dlhé rokovanie. V tomto článku sa dočítate viac o tom, aké zmeny novela prinesie.
Novela Trestného zákona je pomerne rozsiahla a má vplyv na desiatky majetkových a hospodárskych trestných činov, pričom mení naraz štyri zásadné parametre pre posudzovanie trestných činov:
Čítajte viac
FOTO/VIDEO: Je to definitívne. Nepomohli opozičné obštrukcie ani ľudia v uliciach, koalícia schválila novelu Trestného zákona
- Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa má zrušiť.
- Kauzy, ktoré rieši ÚŠP, majú prejsť do agendy krajských prokuratúr.
- Právomoc nad vyšetrovaním trestnej činnosti patriacej do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu má prejsť do pôsobnosti krajských prokuratúr, dohľad nad ich činnosťou Generálnej prokuratúre SR.
- Majú sa spresniť pojmy a podmienky spolupráce polície a prokuratúry so spolupracujúcim obvineným.
- Prostredníctvom hranice škôd sa zároveň posudzuje aj závažnosť činu, ktorá má vplyv na to, či je čin posudzovaný miernejšie alebo prísnejšie, a teda či súd uloží v prípade preukázania viny páchateľovi trest v rámci nižšej trestnej sadzby, alebo pôjde o takzvaný kvalifikovaný trestný čin s vyššou trestnou sadzbou, kde súd musí uložiť vyšší trest.
- Menia sa hranice škody, ktoré majú vplyv na to, čo sa považuje za trestný čin a čo je postihované miernejšie, teda ako priestupok.
- Novela rozširuje možnosti individualizácie trestu s ambíciou zlepšiť podmienky pre ukladanie primeraných trestov súdmi v jednotlivých prípadoch.
- Novela mení hranice škôd pri majetkovej trestnej činnosti.
- Upravujú sa podmienky premlčania a zároveň sa skracujú premlčacie lehoty pri viacerých skutkoch.
- Nová legislatíva má tiež zmierniť sankcie pri niektorých druhoch trestných činov s ohľadom na spoločenskú nebezpečnosť jednotlivých trestných činov, konkrétny chránený záujem a jeho význam.
- Názorným príkladom je zmena vnímania korupcie. Zvyšuje sa hranica škody veľkého rozsahu z 133-tisíc eur na 700-tisíc eur.