Bieloruská opozícia prenikla po 20 rokoch do parlamentu
Najmenej jeden bieloruský opozičný kandidát bol v nedeľňajších voľbách zvolený do parlamentu, napriek tomu opozícia kritizovala priebeh parlamentných volieb a označila ich za sfalšované a nelegitímne. Na tlačovej konferencii v Minsku to vyhlásil námestník hnutia Za slobodu Juras Hubarevič.
Dve kandidátky opozície
Podľa najnovších správ bieloruská opozícia vo voľbách získala v parlamente dva mandáty, keď vo svojich volebných obvodoch vyhrali ženy - Hanna Kanapacká kandidovala za AHP a Anisimová za Spoločnosť bieloruského jazyka, uviedla agentúra RIA Novosti.
RIA Novosti citovala predsedu Zjednotenej občianskej strany Anatoľa Ľabedzku, ktorý vyhlásil, že v opozícii sa vedie diskusia, "ako naložiť s poslaneckými mandátmi". Na otázku, či teraz nemá v úmysle vzdať sa miest v parlamente, Ľabedzka priznal, že názory v strane sa rôznia a "v súčasnosti sa v tejto veci vedú konzultácie".
Bieloruské médiá pritom spresnili, že Kanapacká vo svojom obvode porazila inú kandidátku opozície - Taccianu Karatkevičovú, ktorá kandidovala aj v prezidentských voľbách. Časť opozície teraz tvrdí, že "Kanapacká nebola zvolená, ale určená za poslankyňu", čím bieloruské vedenie "zabilo dve muchy jednou ranou": ukázalo Západu, že do parlamentu sa dostal predstaviteľ opozície, a súčasne sa porážkou Karatkevičovej zbavilo nepohodlnej kritičky.
Pochybné sčítavanie hlasov
Bieloruská ústredná volebná komisia informovala, že parlamentné voľby sa uskutočnili vo všetkých volebných obvodoch a sú platné. Zúčastnilo sa na nich 74,8 percenta oprávnených voličov.
Pokiaľ ide o kritiku parlamentných volieb, Hubarevič poukázal na to, že štát má naďalej kontrolu nad volebným systémom. Volebné komisie sú prakticky bez účasti zástupcov opozície.
"My nemôžeme označiť predvolebnú kampaň za slobodnú, transparentnú a demokratickú, teda za takú, ktorá by zaručila rovnaké práva všetkým zúčastneným," uviedol Hubarevič. Pred novinármi vyhlásil, že pozorovatelia počas volieb zaregistrovali mnoho prípadov porušenia volebného zákona a počas sčítavania hlasov veľká väčšina pozorovateľov nemala možnosť vidieť hlasovacie lístky a oboznámiť sa so zoznamami voličov.
Spolupredseda organizačného výboru rodiacej sa strany Bieloruská kresťanská demokracia Vitaľ Rymaševski uviedol, že "uznanie pokroku (dosiahnutého) na voľbách (v Bielorusku) by zakonzervovalo situáciu s voľbami (v krajine)". Podľa jeho názoru, úlohou opozície teraz bude "delegitimizácia zvoleného parlamentu", a to tak v Bielorusku, ako aj za jeho hranicami.
OBSE vraj nemala pripomienky
Pozorovatelia z krajín Spoločenstva nezávislých štátov v Minsku konštatovali, že parlamentné voľby v Bielorusku boli v súlade s ústavou a zákonom o voľbách. Predseda výkonného tajomníka SNŠ Sergej Lebedev na tlačovej konferencii v Minsku spresnil, že voľby v Bielorusku "boli v súlade s demokratickými princípmi, boli transparentné a slobodné a umožňovali súperenie" kandidátov.
Podľa Lebedeva je "potešiteľné, že aj (pozorovateľská) misia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe v čase nášho včerajšieho stretnutia nemala nijaké pripomienky".
Dodal, že pozorovatelia z OBSE "potvrdili, že konštatujú zlepšenie volieb, zákonodarstva" v Bielorusku. "K včerajšiemu dňu mali len pozitívne informácie," spresnil Lebedev.