Pred 15 rokmi padli Dvojičky. Svet si pripomenul obete hrozivých útokov
Američania si pripomenuli obete teroristických útokov na New York a Washington, ktoré pred pätnástimi rokmi pripravili o život takmer 3000 ľudí. Centrom spomienkových akcií bol dolný Manhattan.
Za zvuku zvonov
Pietu začala minúta ticha na počesť obetí útokov na Svetové obchodné centrum v New Yorku a na washingtonský Pentagon. Rovnako si uctili pamiatky cestujúcich lietadla uneseného teroristami, ktoré havarovalo v Pensylvánii.
Čítanie mien všetkých mŕtvych sprevádzal zvuk zvonov newyorských kostolov, pamiatku obetí si uctila aj čestná jednotka zložená z príslušníkov newyorskej mestskej a pobrežné polície a hasičského zboru.
Na newyorských spomienkových akciách k udalostiam 11. septembra 2001 prihovárajú väčšinou len pozostalí po obetiach, prejavy štátnikov sa neočakávajú. Prezident Barack Obama však prehovoril v Pentagone a pietne podujatie v New Yorku navštívila aj demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová.
Kampaň k prezidentským voľbám má prestávku. Neuskutoční sa žiadne predvolebné zhromaždenie, televízne stanice nebudú vysielať žiadne volebné klipy.
Hrdinstvo padlých
Zádušná omša na pamiatku 343 newyorských hasišov sa konala v katedrále sv. Patrika na Manhattane. Starosta New Yorku, Bill de Blasio, vyzdvihol pri tejto príležitosti hrdinstvo padlých, ktoré "si väčšina z nás nedokáže ani predstaviť".
Stovky rodinných príslušníkov mŕtvych hasičov i tých, ktorí útoky prežili, počúvali, ako na nich spomínajú pre ich odvahu. Jedenásty september 2001 si vyžiadal viac životov požiarnikov ako ktorýkoľvek iný deň v dejinách USA. Počas spomienky prečítali mená všetkých hasičov, ktorí zahynuli.
Ministerka spravodlivosti Loretta Lynchová prečítala list od prezidenta Baracka Obamu, v ktorom hovorí o dôsledkoch teroristických útokov z 11. septembra na národ. "Musíme si uvedomiť, že žiaden teroristický čin nemôže ísť dokopy s charakterom našej krajiny, zmeniť, kto sme ako Američania alebo prekonať naše trvalé odhodlanie byť si navzájom opatrovníkmi v časoch pokoja i v časoch krízy," citovala Obamu tlačová agentúra AP.
Číslica 343
Počas omše, ktorú viedlo kardinál Timothy Dolan, starosta New Yorku poznamenal, že zabití hasiči boli vo veku od 22 do 71 rokov. Každý v New Yorku v ten deň trpel, ale nik viac ako členovia Požiarneho zboru New Yorku, povedal.
"Preukázali obetavosť a odvahu. Keď sme ich potrebovali najviac, ukázali nám to najlepšie v ľudstve," pokračoval. Podľa De Blasia hasiči "robili veci, ktoré si väčšina z nás nevedela ani predstaviť. Ponáhľali sa do nebezpečenstva, nie preč od neho."
Starosta pripomenul, že niektorí požiarnici zomreli po útokoch z 11. septembra na choroby súvisiace s kontaminovaným vzduchom, ktorému boli vystavení v ten deň a ďalší ešte žijú, ale trpia. Mohutnú rímskokatolícku katedrálu zaplnili počas popoludňajšej zádušnej omše predstavitelia mesta, hasiči a rodiny zabitých.
Sprievod idúci do katedrály niesol transparent s číslicou 343 nasledovaný požiarnikmi, ktorí niesli americké zástavy zastupujúce každého jedného člena požiarneho zboru, ktorý v ten deň prišiel o život.