Spôsobí Musk prevrat v medicíne? Firma Neuralink implantovala mozgový čip prvému človeku
Spoločnosť Neuralink miliardára Elona Muska oznámila, že v nedeľu bol prvému človeku implantovaný jej mozgový čip. Pacientovi sa darí dobre, napísala firma podľa agentúry Reuters v pondelok na sieti X.
Neuralink, ktorý vyvíja mozgové čipy, dostal vlani od amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) súhlas na prvú klinickú štúdiu na ľuďoch. Čipy majú umožniť postihnutým pacientom znovu sa pohybovať a komunikovať. Počiatočné výsledky sú sľubné, uviedol v pondelok Musk.
Prvý človek s čipom
Štúdia posúdi funkčnosť aparátu, ktorý bol navrhnutý tak, aby ľuďom s kvadruplegiou, čiže ochrnutím všetkých štyroch končatín, umožnil ovládať zariadenie myšlienkami, uvádza web spoločnosti. Skúmať bude aj bezpečnosť implantátu.
Podľa informácií spravodajského webu BBC štúdia potrvá šesť rokov a počas nej má byť do časti mozgu, ktorá ovláda pohyb, implantovaných 64 ohybných vlákien tenších ako ľudský vlas. Spoločnosť uvádza, že tieto vlákna umožňujú implantátu napájanému batériou, ktorú možno bezdrôtovo nabíjať, zaznamenávať a bezdrôtovo prenášať mozgové signály do aplikácie, ktorá dekóduje, ako sa človek mieni pohybovať.
Prvá fáza testovania
V prvej fáze je podľa Neuralink cieľom umožniť ľuďom ovládať počítačový kurzor alebo klávesnicu iba pomocou myšlienok. Prvý produkt spoločnosti Neuralink by sa mal volať Telepathy, čiže Telepatie, uviedol Musk v samostatnom príspevku.
"Predstavte si, že by Stephen Hawking dokázal komunikovať rýchlejšie ako rýchlopisár alebo dražiteľ. To je cieľ," dodal Musk s odvolaním sa na britského astrofyzika, ktorého telo bolo kvôli amyotrofickej laterálnej skleróze úplne ochrnuté a neschopné reči.
Zariadenie Telepathy podľa Muska umožní užívateľovi "iba myšlienkami ovládať telefón, počítač a cez to skoro akékoľvek zariadenie".