Nával falošných eurobankoviek. Počet zadržaných falzifikátov stúpa
V roku 2023 zadržali na Slovensku významné množstvo falzifikátov eurových platidiel vrátane bankoviek aj mincí. Národná banka Slovenska poskytla podrobný prehľad o zadržaných falzifikátoch.
Bankovky
Počet zadržaných falzifikátov eurových bankoviek v roku 2023 dosiahol 1 697 kusov. Z toho 940 kusov (55,4 %) bolo zadržaných v hotovostnom peňažnom obehu.
V porovnaní s ostatnými krajinami eurozóny zostáva počet zadržaných falzifikátov na Slovensku relatívne nízky. Výnimočný nárast v roku 2020 bol spôsobený jedným mimoriadnym prípadom. Orgány činné v trestnom konaní vtedy zadržali pred uvedením do obehu naraz spolu 15 002 falzifikátov eurobankoviek.

Rozdelenie podľa nominálnych hodnôt
Najčastejšie falšovanými boli päťdesiateurové a stoeurové bankovky. Graf nižšie zobrazuje rozdelenie zadržaných falzifikátov eurobankoviek podľa nominálnych hodnôt pre rok 2023.

Mince
Zaznamenaný bol nárast falzifikátov eurových mincí na 3 414 kusov v roku 2023, čo je o 32,3 % viac ako v predchádzajúcom roku. Zvlášť časté boli falzifikáty mincí v hodnote dvoch eur (93,4 %).
Graf nižšie poskytuje prehľadný vizuál vývoja počtu zadržaných falzifikátov euromincí na Slovensku v rokoch 2019 až 2023. Vyplýva z neho postupný nárast počtu falzifikátov, pričom najvýraznejší nárast sa odohral v roku 2023.

Rozpoznávanie falzifikátov mincí
Pri rozpoznávaní falzifikátov eurobankoviek a mincí je dôležité venovať pozornosť niekoľkým kľúčovým aspektom. Pre bankovky sa odporúča použiť jednoduchý test založený na hmate, pohľade a naklonení.
Pri minciach je potrebné skontrolovať celkový vzhľad a farbu mincí, či nápis na hrane mince. Skutočné euromince majú magnetický stred, čo možno overiť priložením magnetu.
Skutočné bankovky majú charakteristické textúry a vodotlač, ktoré je možné cítiť na dotyk, viditeľné bezpečnostné prvky pri pohľade pod rôznymi uhlami a farebné zmeny pri nakláňaní.