Viac než len vzhľad. Ako kráľovná krásy z Ukrajiny otriasla Japonskom
Novou víťazkou Miss Nippon 2024 sa stala Karolína Šyjinová. Správa vyvolala u časti obyvateľov kontroverzie, pretože Karolína nemá japonský pôvod.
![Carolina Shiino](https://www.ta3.com/cdn/2024/01/28/987187/16x9-big/carolina-shiino.jpg?v=57898)
Neázijská vizáž vyvolala otázky
Karolina Šyjinová sa považuje za Japonku, jej neázijská vizáž ale v krajine, kde si mnoho obyvateľov zakladá na konformite a tradíciách, vzbudila jednu zásadnú otázku: Čo to vôbec znamená byť Japonec? Napísala o tom agentúra AP.
Naturalizovaná Japonka
Šyjinová žije v Japonsku od svojich piatich rokov, občianstvo získala v roku 2022. Teraz má 26 rokov, pracuje ako modelka a hovorí, že sa cíti byť Japonkou napriek tomu, že ako Japonka vôbec nevyzerá.
Kritika nacionalistov
Spory ohľadom pravej japonskej identity nie sú v ázijskej krajine nové. Kritiku musela v roku 2015 znášať aj afroázijská modelka Ariana Mijamotová, rodáčka z Nagasaki, ktorá Japonsko reprezentovala na súťaži Miss Universe. Nacionalisti mali problém aj s tým, keď pri začatí olympijských hier v Tokiu v roku 2021 zapaľovala pochodeň tenistka Naomi Ósakaová, ktorá podľa nich nie je "pravá Japonka".
Sebavedomie vďaka modelingu
Šyjinová opísala, že keď vyrastala, bolo pre ňu ťažké zladiť svoju japonskú identitu s tým, ako sa k nej ľudia kvôli jej nejaponskému výzoru správali. Vďaka práci modelky ale potom získala sebavedomie. "Možno vyzerám inak, ale jedným som si úplne istá: Som Japonka," povedala.
![Víťazki Miss Nippon 2024](https://www.ta3.com/cdn/2024/01/28/987189/16x9-medium/vitazki-miss-nippon-2024.jpg?v=57947)
Náročné prijatie v Japonsku
"Je to ako sen," komentovala v pondelok Šyjinová so slzami v očiach plynulou japončinou zisk titulu kráľovnej krásy. "Riešila som určité prekážky, ktoré súvisia s rasou. Hoci som Japonka, tak ma tak občas nebrali. Dnes som veľmi vďačná za to, že sa cítim ako Japonka prijímaná," dodala a vyjadrila želanie, aby jej úspech prispel k budovaniu spoločnosti, ktorá "rešpektuje inakosť a nesúdi ľudí podľa vzhľadu".
Jej korunovácia však okamžite vzbudila diskusiu, či by ako nová miss mala reprezentovať Japonsko. Niektorí ľudia na sociálnych sieťach vyjadrovali nesúhlas s tým, že súťaž krásy môže v krajine vyhrať dievča, ktoré nemá ani kvapku japonskej krvi. Iní zase argumentovali, že takýto výsledok nie je žiadny problém, keď má Šyjinová japonské občianstvo.
Otázka identity
V Japonsku pribúda obyvateľov, ktorí nemajú čisto japonský pôvod nielen vďaka sobášom s cudzincami, ale aj vďaka tomu, že krajina kvôli starnúcej populácii prijíma pracovníkov z cudziny. Tolerancia k inakosti, ale pokrivkáva.
Napríklad japonská celebrita Čijaki Horanová, ktorá pochádza z etnicky pestrej rodiny, v televízii opísala, že aj keď sa narodila v Japonsku a má japonskú národnosť, čelí často otázkam, či je ozajstná Japonka. "Pochopila som, že niektorí ľudia považujú čistotu krvi za súčasť pravej japonskosti. Hovorím si, že možno nechápu, že keď sa pozriete niekoľko generácií späť, môžu mať ľudia predkov a korene na najrôznejších miestach," povedala.